Antrasenin piroliz kinetiği üzerine tiofen ve desilmerkaptan bileşiklerinin etkisinin incelenmesi
Investiation of influence of thiophene and decylmercaptane compounds on anthracene pyrolysis reaction kinetics
- Tez No: 66273
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZ VE ABSTRACT ANTRASENİN PİROLİZ KİNETİĞİ ÜZERİNE TİOFEN VE DESİLMERKAPTAN BİLEŞİKLERİNİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada,Petrolde de bulunması muhtemel olan polisiklik hidrokarbonların ve heteroatom parçalarının ısıl reaksiyonları, sırasıyla antrasen, tiofen ve desilmerkaptan model bileşiklerinin pirolizlenmesi yoluyla incelenmiştir. Ürünlerin zamana bağlı değişimi, reaksiyon kinetiğinin ortaya konmasına imkan sağlamıştır. Arrhenius parametreleri de 400 - 500°C arasında belirlenmiştir. Antrasen ve antrasen-kükürt karışımının pirolizlenmesine ait denemeler, anahtar kükürt parçalarının polisiklik aromatik hidrokarbonların reaktivitelerini etkilediğinin var sayılmasıyla gerçekleştirilmiştir. INVESTIGATION OF INFLUENCE OF THIOPHENEAND DECYLMERCAPTANE COMPOUNDS ON ANTHRACENE PYROLYSIS REACTION KINETICS In this study, The thermal reactions of polycyclic hydrocarbon and heteroatom moieties likely present in petroleum were investigated via pyrolysis of model compounds anthracene, thiophene and decylmercaptene, respectively. The temporal variation of the products permitted deduction of the reaction kinetics. Arrhenius parameters were also determined over temperature range of 400-500 °C. Anthracene and anthracene-sulphur mixture pyrolysis experiments yielded insight into the influence of sulphur key moieties on reactivity of polycyclic aromatic hydrocarbons.
Özet (Çeviri)
ÖZ VE ABSTRACT ANTRASENİN PİROLİZ KİNETİ?İ ÜZERİNE TİOFEN VE DESİLMERKAPTAN BİLEŞİKLERİNİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada,Petrolde de bulunması muhtemel olan polisiklik hidrokarbonların ve heteroatom parçalarının ısıl reaksiyonları, sırasıyla antrasen, tiofen ve desilmerkaptan model bileşiklerinin pirolizlenmesi yoluyla incelenmiştir. Ürünlerin zamana bağlı değişimi, reaksiyon kinetiğinin ortaya konmasına imkan sağlamıştır. Arrhenius parametreleri de 400 - 500°C arasında belirlenmiştir. Antrasen ve antrasen-kükürt karışımının pirolizlenmesine ait denemeler, anahtar kükürt parçalarının polisiklik aromatik hidrokarbonların reaktivitelerini etkilediğinin var sayılmasıyla gerçekleştirilmiştir. INVESTIGATION OF INFLUENCE OF THIOPHENEAND DECYLMERCAPTANE COMPOUNDS ON ANTHRACENE PYROLYSIS REACTION KINETICS In this study, The thermal reactions of polycyclic hydrocarbon and heteroatom moieties likely present in petroleum were investigated via pyrolysis of model compounds anthracene, thiophene and decylmercaptene, respectively. The temporal variation of the products permitted deduction of the reaction kinetics. Arrhenius parameters were also determined over temperature range of 400-500 °C. Anthracene and anthracene-sulphur mixture pyrolysis experiments yielded insight into the influence of sulphur key moieties on reactivity of polycyclic aromatic hydrocarbons.