Yüksek bitkilerde aşı birliği kurulması sırasında oluşan fizyolojik ve anatomik değişiklikler
Physiological and anatomical changes occured during the formation of graft union in higher plants
- Tez No: 66272
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMAHAT YENTİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öz Yüksek Bitkilerde Aşı Birliği Kurulması Sırasında Oluşan Fizyolojik ve Anatomik Değişiklikler Bu araştırmada Cactaceae familyasından Opuntia anaç, Zygocactus aşı kalemi ve Solanaceae familyasından Solanum anaç, Lycopersicon aşı kalemi olarak kullanıldı. Yapılan aşıyı ardışık belirli günlerde, yaralanma stresinin peroksidaz ve asit fosfataz gibi enzimlerin aktivitesi üzerine ve total protein içeriğine etkisi belirlendi. Ayrıca uyumlu aşı sonunda antosiyan içeriğinin aşı ortaklan arasındaki hareketi izlendi. Bunun yanında aşı uyuşması anatomik kesitlerle de kanıtlanmak istendi. Elde edilen sonuçlara göre genellikle aşı sırasında üyelerin birlik oluşturmasında iletim sistemlerinin karşı karşıya gelmesinin şart olmadığı, daha çok lignin içeren hücrelerin gelişmesinin ve peroksidaz aktivitesinin önemli olduğu vurgulandı. Bundan sonra yara onarımında kallus hücrelerinin artan protein sentezine bağlı olarak büyüyüp, farklılaşarak çeşitli dokuları meydana getirebileceği kanısına varıldı. ABSTRACT Physiological and Anatomical Changes Occured During the Formation of Graft Union in Higher Plants This study employed Opuntia as stock and Zygocactus as scion, members of family Cactaceae, and Solanum and Lycopersicon, belonging to family Solanaceae, as stock and scion, respectively. Effect of wound stress on activity of enzymes such as peroxidase and acid phosphatase, and on the total protein content was investigated at successive days after grafting. In addition, the content of anthocyanin in both graft partners was measured in compatible grafts. Moreover, graft compatibility was proved on the basis anatomical cross sections. According to the obtained results, generally it was concluded that overlapping of vascular systems is not a condition, while growth of lignin containing cells and peroxidase activity are more important in the formation of a union between graft partners. Subsequently, callus cells were believed to develop into other tissues, by growing and differentiating, along withan increase on protein synthesis.
Özet (Çeviri)