Lavanta (Lavandula angustifolia Mill.)'da çelikle çoğaltmada uygun çelik tipi ve IBA dozunun belirlenmesi
Determination of suitable cutting type and iba dose for seedling production in lavender (Lavandula angustifolia Mill.)
- Tez No: 574768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lavanta (Lavandula angustifolia Mill.)'da çelikle çoğaltmada uygun çelik tipi ve IBA (İndol Bütrik Asit) dozunun belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında bulunan plastik serada, 2017-2018 yılları arasında yapılmıştır. Denemede, köklendirme ortamı olarak perlit kullanılmıştır. Lavanta çelik tipi olarak, yarı odun, yeşil dip ve yeşil uç çeliği alınarak, 0 (kontrol), 2000, 4000, 6000, 8000, 10000 ppm IBA dozları uygulanmıştır. Deneme tesadüf parsellerinde bölünmüş parseller deneme deseninde, 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Ana parsellere çelik tipi, alt parsellere IBA, dozları uygulanmıştır. Çalışmada, köklenme oranı %20.83-71.25 arasında, fide ağırlığı 0.29-1.31 g arasında, en uzun sürgün boyu 3.54-4.87 cm arasında, sürgün yaş ağırlığı 0.062-0.308 g/bitki arasında, sürgün kuru ağırlığı 0.017-0.081 g/bitki arasında, en uzun kök boyu 8.15-14.78 cm arasında, sürgün sayısı 1.66-4.68 adet/bitki arasında, kök yaş ağırlığı 0.021-0.083 g/bitki arasında, kök kuru ağırlığı 0.005-0.015 g/bitki arasında, gövde yaş ağırlığı 0.187- 0.736 g/bitki arasında, gövde kuru ağırlığı 0.080-0.267 g/bitki arasında değişmiştir Bu sonuçlar ışığında, en uygun çelik tipinin dip çeliği ve, en uygun IBA dozunun ise 8000-10000 ppm olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of suitable cutting type and IBA (Indole Butyric Acid) dose for the seedling propagation in lavender (Lavandula angustifolia Mill.). The research was been done at the Harran University, Faculty of Agriculture, Agricultural Research and Application Area, during 2017-2018 seasons and under the plastic greenhouse conditions. Perlit was used as the rooting environment on the experiment. The experiment was be arranged in the Randomized Split Plot Design with 3 replications. The cutting types (woody, green basal and green apical cuttings) were be placed in the main plots and the IBA doses (0 (control), 2000, 4000, 6000, 8000, 10000 ppm) in sub-plots. At the end of the study, rooting percentage (20.83-71.25 %), shoot height (3.54-4.87 cm), seedling fresh weight (0.29-1.31 g), shoot fresh and dry weight (0.062-0.308 g and 0.017-0.081 g), number of shoots (1.66-4.68 number/plant), root height (8.15-14.78 cm), root fresh and dry weight (0.021-0.083 g and 0.005-0.015 g) and stem fresh and dry weight (0.187- 0.736 g and 0.080-0.267 g) were determined. According to these results, it is observed that the most suitable cutting type is bazal cutting and the most suitable IBA dose is 8000-10000 ppm.