İzmir ili karanfil üretim alanlarında Fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum f. sp. dianthi) ve mücadelesi
Occurence and control measures of Fusarium wilt (Fusarium oxysporum f. sp. dianthi) in carnation growing areas in Izmir province
- Tez No: 662748
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEHER BENLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünyada ve ülkemizde karanfil üretiminde karşılaşılan en yaygın ve tahripkâr biyotik etmen, Fusarium solgunluğuna sebep olan Fusarium oxysporum f. sp. dianthi (Fod)'dir. Bu tez çalışmasında, 2016 yılı Nisan-Ağustos ayları arasında İzmir'in örtü altı kesme çiçek karanfil alanlarında yapılan survey ve izolasyon çalışmaları sonunda hastalığın bulunma oranının ortalama %55 civarında olduğu saptanmış, toplam 100 Fusarium spp. izolatı elde edilmiştir. Klasik ve moleküler tanı çalışmaları sonucunda izolatların 84'ü Fusarium oxysporum f. sp. dianthi, 16'sı ise Fusarium proliferatum olarak tanılanmıştır. Irka özgü primer çiftleri ile yapılan PCR testleri sonucunda ise 84 Fod izolatının 67'sinin Fod ırk 2, 16'sının da Fod ırk 1/8 olduğu belirlenmiştir. Karanfil Solgunluğu ile mücadele çalışmalarında, in vitro'da en iyi sonucu prochloraz ve bromuconazole, in vivo'da ise %71,22 etki ile bromuconazole vermiştir. Toprak dezenfeksiyonu uygulamalarının 1. yılında %78,32 etki ile solarizasyon, 2.ci'de % 77,2 ile dazomet, 3.cü'de % 86,30 ile dimethyl disulfide (DMDS) en iyi uygulamalar oluştur. Fungisit denemelerinde 1. yıl fide bulaşıklığının çok yüksek ve parseller arasında varyasyonun yüksek olması, 2. yılda ise hastalığın çok düşük olması nedeniyle beklenen sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Fusarium oxysporum f. sp. dianthi (Fod) that causes Fusarium wilt is the most common and destructive biotic agent encountered in carnation production in the world and in our country. In this thesis, it was determined that the prevalence of the disease was found to be around 55% as a result of the survey and isolation studies carried out in greenhouse cut flower carnation areas in Izmir between April-August 2016. Total of 100 Fusarium spp. isolates were obtained from carnation greenhouses. 84 isolates were identified as Fusarium oxysporum f. sp. dianthi (Fod) and the remaining 16 as Fusarium proliferatum after morphological and molecular diagnoses. As a result of the PCR tests performed with race-specific primer pairs, it was determined that 67 of 84 Fod isolates were Fod race 2 and 16 were Fod race 1/8. In managemet studies of carnation wilt, the best result was obtained from prochloraz and subsequently bromuconazole in vitro and bromuconazole gave the most effective result with a 71,22% effect in vivo. Among soil disinfection applications, soil solarization with 76,3% in the first growing season, dazomet with 77,2% in the second season, and dimethyl disulfide (DMDS) with 86,30% in the third season had the best effect. The expected results in the fungicide trials could not be achieved because of high contamination of seedlings and large variation between plots in the first growing season, and very low disease incidence in the second growing season.