Çeşitli kimyasal bileşiklerin hastane kökenli patojenler üzerinde etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of various chemical compounds on nosocomial pathogens
  1. Tez No: 662755
  2. Yazar: HANİFE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında hastanelerde yaygın olarak kullanılan bazı antiseptik çözeltiler ve dezenfektanların, hastane kökenli çoklu ilaç direnci gösteren gram negatif ve gram pozitif bakteriler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada çoklu ilaç direnci gösteren Esherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Enterobacter aerogenes, Serratia odorifena, Proteus vulgaris, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus MRSA, Staphylococcus aureus MRSA + MDR, Providencia rustigiannii ve Achromobacter sp. olmak üzere toplamda 11 adet hastane kökenli (klinik izole) bakteri örneği ve hastanelerde ortam, tıbbı alet ve cihaz dezenfektanları olarak kullanılan Babiclear (Antiseptik Sıvı Sabun), Detro OPA, Germocid, Babicoole (Alkol Bazlı Hızlı Yüzey Dezenfektanı) ve Hibitanol solüsyonu kullanılmıştır. Kimyasal dezenfaktanların bakteri üremesini inhibe eden en düşük konsantrasyonunu belirlemek amacıyla sıvı dilüsyon yöntemi ile minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, klorheksidin glukonat ve alkol içeren solüsyonların bakteriler üzerinde son derece etkili olduğu gözlenirken, içeriğinde özellikle çözücü enzimlerin (lipaz, proteaz, amilaz ve karbonhidraz) bulunduğu kimyasalların ise diğer solüsyonlara göre daha düşük etki gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effects of some antiseptic solutions and disinfectants, which are commonly used in hospitals, on gram negative and gram positive bacteria that show multi drug resistance. In this study a total of 11 clinical isolate bacteria samples presenting multi drug resistance such as Esherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Enterobacter aerogenes, Serratia odorifena, Proteus vulgaris, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus MRSA, Staphylococcus aureus MRSA + MDR, Providencia rustigiannii and Achromobacter sp. and solutions used as environment, medical instruments and device disinfectants in hospitals such as Babiclear (Antiseptic Liquid Soap), Detro OPA, Germocid, Babicoole (Alcohol Based Rapid Surface Disinfectant) and Hibitanol solution were used. In order to determine the lowest concentration of chemical disinfectants that inhibit bacterial growth, minimum inhibition concentration (MIC) values were determined by liquid dilution method. As a result, while chlorhexidine gluconate and alcohol containing solutions were observed to be highly effective on bacteria, it was observed that chemicals containing especially soluble enzymes (lipase, protease, amylase and carbohydrase) had lower effect than other solutions.