Proliferatif diabetik retinopatiye bağlı traksiyonel retina dekolman dışı komplikasyonlarda 23G mikroinsizyonel pars plana vitrektomi sonuçları
Microincisional Pars Plana Vitrectomy in the Treatment of Diabetic RetinopathyComplications Without Retinal Detachment
- Tez No: 662800
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Proliferatif diabetik retinopatiye bağlı traksiyonel retina dekolman dışı komplikasyonlarda 23 g mikroinsizyonel pars plana vitrektomi sisteminin etkinliğini, güvenilirliğini değerlendirmek ve bu cerrahi tekniğin potansiyel komplikasyonları ile postoperatif intraoküler basınç değişiklikleri incelemektir Materyal Metod :Şubat 2007 – Haziran 2009 tarihleri arasında kliniğimizde 23 G MİVS uyguladığımız 47 göz çalışmaya dahil edildi. Olgularda postoperatif göziçi basınçları ve görme keskinliklerindeki değişiklikler ile postoperatif komplikasyonlar incelendi. Bulgular: Çalışmamıza opere ettiğimiz 25'i kadın (% 55.6), 20'si erkek (% 44.4) toplam 45 hastanın 47 gözü dahil edildi. 25 hastanın sağ gözü, 22 hastanın sol gözü opere edildi. Ortalama yaş 58.9 ±10.57 (35 – 78) arasında değişiyordu. Gözlerin 33'ü (70.2 %) fakik, 14'ü (29.8 %) arka kapsülü sağlam olan psödofakik idi. Ortalama takip süresi 16.2 (4-35) aydı. Endotamponat olarak, 3 (% 6,4) gözde hava ,13 (% 27,7) gözde SF6, 4 (% 8,5) gözde C3F8, 15(% 31,9) gözde ise silikon yağı kullanıldı, 12 (% 25,5) göz ise sıvı ile bırakıldı Ortalama GK'nde, preoperatif değere göre, postoperatif 1.günde anlamlı bir azalma saptanırken (p:0,018 ); postoperatif 1.haftada istatistiksel olarak değişmedi (p:0,113 ); postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aim of this study is to evaluate the effectiveness, safety and potential complications of microincisional pars plana vitrectomy in the treatment of diabetic retinopathy complications without retinal detachment. Materials and Methods: Patients data who were operated from February 2007-June 2009 with 23 G microincisional vitrectomy for the treatment of intraocular/subhyaloid hemorrhage, vitreomacular traction and epiretinal membrane secondary to diabetic retinopathy were reviewed for postoperative intraocular pressure, visual acuity changes and postoperative complications. Results: Forty seven eyes of 45 patients were included in the study. Mean age was 58.9 (±10.57). Mean follow up time was 16.2 months (4-35). Statistically significant decrease in the mean visual acuity was observed at the1st postoperative day (p: 0,018), but at the first postoperative week mean visual acuity change was insignificant (p:0.113).