Delay analysis methods in construction projects
İnşaat projelerinde gecikme analizi yöntemleri
- Tez No: 662799
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnşaat sektörü, ekonomik kalkınmaya en çok katkıda bulunan sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak bu sektör, küresel olarak gecikmelerle başa çıkma konusunda çok kötü bir üne sahiptir. İnşaat projeleri genellikle çeşitli nedenlerden dolayı iş programındaki gecikmelere maruz kalırlar, bu da projenin sonuna kadar çözülemeyen tartışmalara ve hatta projenin farklı paydaşları arasında meydana gelen maliyetli anlaşmazlıklara neden olabilir. Bu nedenle, gecikme analizi, bir inşaat projesindeki gecikmelerden kaynaklanan sorunları ele almak için önemli bir araç haline gelir. Bu araştırma öncelikli olarak, gecikme analizi uygulamalarında mevcut gecikme analizi yöntemlerinin genel sorunlu konularla ne ölçüde başa çıkabildiğini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla öncelikle literatürdeki öncül çalışmalar incelenerek inşaat projelerindeki gecikmenin ana nedenleri tespit edilmiştir. Daha sonra inşaat projelerindeki gecikme, kapsamlı bir literatür araştırması yoluyla bir projedeki tarafların sorumluluklarına göre belirlenmiş ve kategorize edilmiştir. Literatürdeki çalışmaların çoğu - gecikme analizi yöntemlerinin karşılaştırılması veya bunlardan birinin nasıl seçileceği ya da özellikleriyle ilgili görüş sunulması söz konusu olduğu için - gerçek proje kayıtlarından ziyade kurgusal senaryolara dayanmaktadır. Bu nedenle, gerçek bir projeye dayalı bir vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiştir. Vaka çalışması için en uygun gecikme analizi tekniği olarak zaman dilimi analizi yöntemi seçilmiş ve projedeki gecikmelerin ölçülmesi ve yükümlülüklerin tahsisi için gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, farklı tekniklerin sonuçlarını karşılaştırmak için diğer geriye dönük gecikme analizi yöntemleri de uygulandı. Metotların proje için uygulanması ışığında, her tekniğin sorunlu konularla nasıl başa çıktığı ve uygulama prosedürleri bulgu olarak sunulmuştur. Zaman dilimi analizi yöntemi ve plananlanan vs. gerceklesen pencere analizi, olay / etki süresi, bu kritik yol için kritik gecikmenin nedeni ve kapsamının belirlenmesinde en etkili teknikler olarak bulundu. Zaman dilimi analizi yöntemi için bir dizi güvenilir güncellenmiş iş programı gerektirirken, plananlanan vs. gerçekleşen pencere analizi, güncellenmiş programı olmadığı durumlarda, güvenilir proje kayıtlarına ihtiyaç duyar. Son olarak, bu çalışma, geçmişe dönük gecikme analizi yöntemlerinin gerçek bir proje üzerinde uygulanması konusunda uygulayıcılara ve akademisyenlere örnek olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Construction industry is recognised to be one of the leading contributors to the economic development. But this industry has a very poor reputation globally associated with coping with delays. Construction projects commonly suffer from schedule delays due to varying reasons, which may cause unresolved debates till end of the project and even costly disputes between different stakeholders of the project. Thus, delay analysis becomes an essential instrument to address problems resulting from delay in a construction project. This research primarily targets to determine in what extent existing delay analysis methods are able to cope with general problematic issues in delay analysis applications. Within this purpose, firstly main causes of delay in construction projects were identified by investigating early studies in the literature. Then the delay in construction projects was identified and categorized based on liabilities of parties in a project through an extensive literature survey. Since most of the studies in the literature - so far as to compare delay analysis methods or how to select one of them or to present opinion regarding their features are concerned – have based on fictional scenarios rather than actual project records. Therefore, a case study approach based on a real project has been adopted. Time slice analysis method was selected as the most appropriate delay analysis technique for the case project and it was carried out to measure delay in the project and allocate liabilities. Moreover, the other retrospective delay analysis methods were also performed to compare results of different techniques. Capabilities of each technique when dealing with problematic issues and application procedure of each technique were presented as findings of this study in light of application of each method on the case study. Time slice analysis method and as-planned vs as-built window analysis were found to be most capable techniques in identification occurrence/period of influence, cause and extent of critical delay to that critical path. Time slice analysis method requires reliable series of updated programmes, on the other hand as-planned vs as-built window analysis requires reliable project record to create the actual critical path in absence of reliable series of updated programmes. Finally, this study targets to be an example for practitioners and academics regarding applications of retrospective delay analysis methods on a real project.