Pandemi sürecinde genç yetişkinlerin yaşadıkları travmatik tepkilerin nesne ilişkileri kuramı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of traumatic reactions that young adults have faced during the pandemic in terms of object relations theory
- Tez No: 746404
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada pandemi sürecinde genç yetişkinlerde yaşanan travmatik tepkilerin Nesne İlişkileri kuramı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 18-61 yaş (30,35±8,48 yıl) arasında 396 yetişkin birey dahil edilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesi için Sosyodemografik Bilgi Formu, Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği ve Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen katılımcıların %89,9'u kadındır. Katılımcıların öğrenim durumları genel olarak (%87,9) lisans ve üzerinde, %51,8'inin ücret karşılığı düzenli bir işte çalıştığını, yaklaşık %70'i elde ettikleri gelirlerinin orta düzeyde olduğunu, %49'unun evli olmadığı ve %68,7'sinin çocuk sahibi olmadığını bildirmişlerdir. Katılımcıların TSSB açısından %36,4'ünün ise risk altında olduğu bulunmuştur. TSSB belirtilerini açıklayan sosyo-demografik değişkenlerle, nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme puanlarının dahil edildiği çoklu regresyon analizi sonucunda, ikili analizlerde anlamlı farklılık saptanan sosyo-demografik değişkenler ve Bell Nesne ve Gerçekliği Değerlendirme alt boyutları TSSB puanındaki değişimin yaklaşık %49'unu açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the traumatic reactions experienced by young adults during the pandemic in terms of Object Relations Theory. Participants consist of 396 adults between the ages of 18-61 (30,35±8,48 years). The research uses Socio-demographic Questionnaire, Traumatic Stress Symptom Scale, and Bell Object Relations and Reality Testing Inventory as data collection instruments, as well as SPSS 26.0 as the data analysis tool. 89,9% of the participants are women. The general educational status of the participants are as follows; undergraduate or above (87,9%), currently employed with a fixed salary (51,8%), those with a moderate level of income (approx. 70%), unmarried (49%), and nonparents (68,7%). Also, 36,4% of the participants were found to be“at risk”in terms of PTSD. According to the multi-regression analysis which includes socio-demographic variables that explain PTSD symptoms, and object relations and reality testing scores, the socio-demographic variables which show substantial differences in binary analysis and the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory subscales explain approximately 49% of the difference in the participants' TSSS scores.