The transformation of the Istanbul artisans and traders (esnaf) in the late Ottoman Empire: 1839-1922
Geç dönem Osmanlı İmparatorluğu'nda İstanbul esnafının dönüşümü: 1839-1922
  1. Tez No: 662831
  2. Yazar: PINAR SÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma 1839-1922 yılları arasında İstanbul'daki esnafın belediyeler aracılığıyla yeni idari yapıyla bütünleşmesini ve bu bütünleşme sürecinde loncalarının lağvını incelemektedir. Çalışma, bu grupların koşullarının değişmesinin ve loncaların kaldırılmasının altında yatan sebeplerin sadece Osmanlı pazarının Avrupa kapitalist ekonomik sistemi ile bütünleşmesi, üretimde makineleşme ve serbest ticaret uygulamaları gibi ekonomik dinamiklerle açıklanamayacağını, bunların değişen idari gerekliliklerle de bağlantılı olduğunu öne sürmektedir. Yeni idari sistem, mevzuat, market denetimi ve meslek örgütü modelindeki değişim bu grupların dönüşümünde etkili olmuştur. Ayrıca bu çalışma kethüdalığın ilgasının yalnızca loncaların ekonomik güç kaybının bir sonucu olmadığını, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki idari modernleşmenin de bir neticesi olduğunu iddia etmektedir. Kethüdalık pozisyonu ve sorumlulukları üzerine ortaya çıkan ihtilaflar loncaların ilga edilmesinde önemli rol oynamıştır. Çalışma iki temel soru üzerine kuruludur: Birincisi, İstanbul esnafı on dokuzuncu yüzyılda kendisini idari yeniden yapılandırmaya nasıl adapte etti? İkincisi, loncalardan esnaf cemiyetlerine doğru nasıl bir örgütsel dönüşüm yaşandı?
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of artisans and traders into the new administrative structure in Istanbul through municipalities between 1839-1922, as well as the abolition of their guilds during this integration process. The study suggests that the underlying reasons in changing of the conditions of these groups and the abolition of the guilds cannot be explained only with the dynamics of economy, such as the integration of the Ottoman market into the European capitalist economic system, mechanization in production, and free-trade practices, but they were also related to the changing administrative necessities. The new administrative system, legislation, marketplace supervision, and the change in the professional organization model impacted the transformation of these groups. Furthermore, this study argues that the abolition of the guild wardenship was not only the result of their economic loss of power, but it was also the outcome of the administrative modernization in the Ottoman Empire. The conflicts emerged in the guilds upon the guild's warden position and its responsibilities played crucial roles in the abolition of the guilds. The study is set on two essential questions: The first one is that how the artisans and traders of Istanbul adapted themselves to the administrative restructuring in the nineteenth century, and the second one is that what kind of an organizational transformation took place from guilds to esnaf associations.