Rethinking the local: Adana kebab and artisanship at the intersection of geography and history
Yereli yeniden düşünmek: Tarih ve coğrafyanın kesişiminde Adana kebap ve zanaatkarlık
- Tez No: 839366
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ZAFER YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Adana kebap örneği üzerinden yöresel yemekler ekseninde kurulan aidiyet hissine odaklanmaktadır. Yöresel mutfakların oluşum süreçlerini ve bu mutfakların ulusal mutfaklara nasıl dahil edildiğini sorgular. Araştırma, Adana kebabının zanaatkarlığı ve yemeğin tek tipleşme süreci olmak üzere iki ana başlık etrafında kurgulanmıştır. Tezin ilk bölümü araştırmanın teorik çerçevesine odaklanarak mekan (space) kavramına alternatif bir bakış açısı sunmaktadır. Ayrıca Adana bölgesinin fiziki ve beşeri coğrafyasını, şehrin tarihsel arka planını ve yöresel mutfağını tanıtır. Sonraki bölümde, kebap ustalarıyla gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmelerin verileri sunulmaktadır. Bu veriler kebap ustalarının zanaatkarlık deneyimi, Adana kebabı üretim ve tüketim süreçleri ve bu süreçlerde kullanılan araç-gereçleri ve gıda malzemelerini bir bütün olarak ele almaktadır. Üretim pratiklerine değindikten sonra, Adana kebabının hem Adana'daki hem de İstanbul'daki tüketim biçimlerini karşılaştırmalı olarak ele alır. Bir yandan Adana kebabın farklı yerlerdeki tüketim biçimlerini tartışırken, diğer yandan dışarıda yeme kültürünü ele alarak küreselleşen bir çağda yemeğin üretim ve tüketim pratiklerinin geçirdiği değişimi ve yiyeceklerin tek tipleşme sürecini analiz eder. Bu tezin vardığı sonuçta, yerel yemek kültürleri yalnızca tatma ve koklama duyularıyla sınırlı değildir. Aksine, yeme-içme pratikleri kolektif bir hafızaya nüfuz etmiş (şekillendirmiş) sosyo-ekonomik, tarihsel ve coğrafi olguları barındıran çokkatmanlı bir olgudur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the 'sense of belonging' evoked by regional and local cuisines, through the Adana kebab. It explores how 'local' cuisines are formed and how they find their place in national cuisines. The thesis is structured around two key foci, namely, the artisanship of the Adana kebab and the process of the standardization of the dish. The first part considers the theoretical framework of the project and offers an alternative perspective on the concept of 'space'. In addition, it introduces the physical and human geography of the region, its history, and the regional cuisine of Adana. Next, the thesis considers the findings from fieldwork, based primarily upon 28 semi-structured interviews conducted with kebab artisans. The fieldwork addresses the dynamics of the regional cuisine around the kebab, in terms of the artisans' experience of craftsmanship, the making of the dish itself- including the ingredients and the equipment involved- and the culture around eating. After engaging with production practices, the thesis takes up a comparative analysis of the consumption patterns of the Adana kebab, both in Adana and Istanbul. Furthermore, the ensuing discussion of the 'dining out' culture enables an understanding of the effects of globalization, transformation and standardization of consumption and production practices. The thesis concludes that the experience and understanding of a regional cuisine, and the culture around it, cannot be reduced simply to its taste and smell. On the contrary, it should also involve a consideration of the communal socio-historical memory and cultural sensibilities of the region's inhabitants.