İki farklı ortodontik ark telinin bakteri adezyonu ve yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirilmesi
Evaluation of bacterial adhesion and surface roughness of two orthodontic archwires
- Tez No: 662833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, copper-nikel titanyum (Cu-NiTi) ve süper elastik nikel titanyum (SE-NiTi) ark tellerini bakteri adezyonu ve yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirmek ve yüzey pürüzlülüğünün mikrobiyal adezyona katkısı olup olmadığını araştırmaktır. Standart edgewise braket sistemi ile ortodontik tedavi gören 20 hasta (ortalama yaş, 14.7±1.2 yıl; 12 kız, 8 erkek) dahil edilmiş ve bölünmüş ağız çalışması dizaynına uygun olarak 0,019“x0,025”ark telleri randomizasyona göre uygulanmıştır. Cu-NiTi ve SE-NiTi ark telleri uygulandıktan 4 hafta sonra (T1) Streptococus mutans (S.mutans) ve Lactobacillus casei (L.casei) adezyonu açısından real-time polimeraz zincir reaksiyonu (real-time PCR) ile değerlendirilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ark telleri hastalara uygulanmadan önce (T0) ve uygulandıktan 4 hafta sonra (T1) atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile incelenmiştir. İstatistiksel analiz için bağımsız iki örneklem t-testi ve bağımlı iki örneklem t-testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. S.mutans ve L.casei sayıları, tüm ark tellerinde artış göstermekle birlikte, Cu-NiTi ve SE-NiTi ark telleri arasında bakteri adezyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Her iki grupta da alt ve üst ark telleri arasında bakteri adezyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05). Ark tellerinin yüzey pürüzlülüğünde istatistiksel olarak anlamlı bir artış izlenirken (p0.05). Yüzey pürüzlülüğü ile bakteri adezyonu arasında zayıf pozitif korelasyon bulunmuştur. Cu-NiTi ve SE-NiTi ark telleri, S.mutans ve L.casei adezyonu ve yüzey pürüzlülüğü açısından birbirinden farklı değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the copper-nickel titanium (Cu-NiTi) and super elastic nickel titanium (SE-NiTi) archwires in terms of bacterial adhesion and surface roughness and to investigate whether the surface roughness contributes to microbial adhesion. Twenty patients (mean age, 14.7±1.2 years; 12 girls, 8 boys ) undergoing orthodontic treatment with standard edgewise bracket systems were included and 0,019“x0,025”archwires were randomly inserted in a split-mouth study design. After 4 weeks of intraoral use (T1), SE-NiTi and Cu-NiTi archwires were evaluated for Streptococus mutans (S.mutans) and Lactobacillus casei (L.casei) adhesion using real-time polymerase chain reaction (real-time PCR). Surface roughness was examined before (T0) and 4 weeks after intraoral use (T1) by atomic force microscope (AFM). Paired and unpaired samples t test, and Pearson correlation test were used for statistical analysis. The numbers of S.mutans and L.casei increased in all archwires, with no statistically significant difference between them (p>0.05). There was also no significant difference between lower and upper archwires for both Cu-NiTi and SE-NiTi (p>0.05). After clinical use, statistically significant increase in surface roughness was observed for all groups (p0.05). There was a weak positive correlation between surface roughness and bacterial adhesion. Cu-NiTi and SE-NiTi archwires do not differ from each other with regard to S.mutans and L.casei adhesion and surface roughness.