İmplant destekli sabit restorasyonlarda CAD/CAM ile üretilen 3 farklı alt yapı materyalinin internal ve marjinal uyumlarının mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-bt) ve optik koherens tomografi (OKT) kullanılarak karşılaştırmalı olarak in-vitro incelenmesi
A comparative in-vitro study of internal and marginal fit of 3 different materials produced by CAD / CAM in implant-supported fixed prosthesis using micro-computed tomography (micro-CT) and optical coherens tomography (oct)
  1. Tez No: 662835
  2. Yazar: ÖZLEM GÖKTÜRK SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SITKI ULUSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hem implant destekli restorasyonlarda kullanılan 3 farklı alt yapı materyalinin marjinal ve internal uyumlarını hem de optik koherens tomografi (OKT) ve bilgisayarlı mikrotomografi (mikro-BT) yöntemlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Standart düz anatomik abutment üzerine tasarlanan 63 adet örnek 3 gruba ayrıldı (n=21). 1. grup kayıp mum tekniği ile üretilen CoCr (C-CoCr); 2.grup CAD/ CAM ile üretilen zirkonya (3Y-TZP) (Zir-CAD); 3.grup CAD/CAM ile üretilen polimetilmetakrilat polimer (PMMA-CAD) grubudur. Grupların marjinal ve internal aralıkları OKT ile direkt olarak ölçülürken; mikro-BT ölçümleri alt yapı örneklerinden akıcı kıvamlı ölçü maddesi ile hazırlanan silikon replikalar üzerinden yapıldı. Marjinal ve internal uyuma ek olarak OKT yöntemi ile marjinal kenar düzensizliği ve overkontur ölçümleri yapıldı. Yöntemleri karşılaştırmak için Brunner-Langer analizi ve grupların marjinal ve internal aralıklarını karşılaştırmak için Kruskal-Wallis testi (Bonferroni düzeltmeli) uygulandı. Gruplar arası marjinal kenar düzensizliği ve overkontur tek yönlü ANOVA analizi ile karşılaştırıldı (α=0.05). Bulgular: OKT ve mikro-BT arasında marjinal ve internal aralık ölçümleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to compare the marginal and internal fit of 3 different materials used in implant-supported fixed prosthesis as well as microcomputed (micro-CT) and optical coherence tomography (OCT) and methods. Material and methods: 63 samples designed on standard anatomic abutment were divided into 3 groups (n = 21). CoCr (C-CoCr) group produced with lost-wax technique; zirconia (3Y-TZP) (Zir-CAD) group and polymethylmethacrylate polymer (PMMA-CAD) group produced by CAD / CAM. While marginal and internal gaps of the groups were measured directly with OCT; micro-CT measurements were made from silicone replicas. In addition to marginal and internal gap, marginal edge irregularity and overcontour measurements were performed with the OCT. Brunner-Langer analysis was used to compare the methods. Kruskal-Wallis test (Bonferroni corrected) was used to compare the marginal and internal gaps of the groups. Marginal edge irregularity and overcontour were compared with one-way ANOVA analysis between groups (α = 0.05). Result: A statistically significant difference was found between OCT and micro-CT in terms of marginal and internal gap measurements (p 0.05).