İmplant destekli sabit protezlerde CAM/CAM sistemleri ile üretilen destek ve üst yapı restorasyonlarının sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ve kırılma direnci testi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparatively investigation of abutment and crown restorations produced by CAD/CAM systems in implant supported fixed prostheses using the finite element stress analysis method and fracture resistance test
  1. Tez No: 453903
  2. Yazar: NAZİRE ESRA BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERSAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, geleneksel kron ve köprü restorasyonlarında kullanılan materyaller; estetik, direnç, oklüzal kontrol ve biyouyumluluk özellikleri üzerinde yapılan çalışmalarla hızla geliştirilmektedir. İmplant destekli restorasyonlarda da bu gelişim etkilerini göstermektedir. Protetik diş hekimliğinde, metal destekli seramik restorasyonlarda alt yapı materyali olarak metal alaşımlarının kullanılması; biyolojik uyumluluklarındaki şüpheler ve estetik problemler oluşturmaları sebebiyle, alternatif materyallere yönlendirmiştir. Bu alternatiflerin başında gelen tam seramik sistemlerinin; tatmin edici estetik özelliklerine rağmen gösterdikleri halen tartışmalı mekanik özellikleri ve yüksek maliyetleri, kullanım alanlarını sınırlamaktadır. Son yıllarda ise metal destekli seramikler ve tam seramik sistemlerin sahip oldukları bu dezavantajlar nedeniyle, alternatif olarak kullanılabilecek materyal arayışları; restoratif rezinlerin güçlendirilmesini ve kullanılmasını beraberinde getirmiştir. Çalışmamızın amacı; CAD/CAM sistemi ile hazırlanan seramik ve titanyum destekler ile üzerlerine uygulanan zirkonya ve kompozit rezin esaslı farklı üst yapı materyallerinin kırılma direnci testi ile kuvvetler altında mekanik ve fiziksel özelliklerinde oluşabilecek değişikliklerin ölçülmesi ve materyal, implant ve çevre dokularda oluşan stres dağılımlarının üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi ile incelenmesidir. Her iki yöntemle de elde edilen sonuçlar kendi aralarında karşılaştırılırken, bu veriler birbirleriyle de kıyaslanarak farklı test yöntemleri arasındaki tutarlılık da değerlendirilmiştir. Çalışmamızda; Ti-Base ve titanyum desteklerin üzerlerindeki zirkonya ve Lava ultimate kronlardan oluşan 39 örneğin, üniversal test cihazında kırılma deneyleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen örneklerin bilgisayar ortamındaki üç boyutlu modellerine sonlu elemanlar stres analizi uygulanmış, destek ve kron materyallerinde ve implantlarda Von Mises gerilme değerleri, kortikal ve spongioz kemikte maksimum ve minimum asal gerilme değerleri incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda, kron ve desteklerin yapımında kullanılan materyallerde, implantlarda ve destek kemikte maksimum dayanım değerlerinin altında gerilim değerleri ve kırılma dirençleri ölçülmüştür. Bu veriler, çalışmamızda kullanılan tüm materyallerin klinik olarak kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Özellikle yüksek kırılma direnci ve kemik ve implantta oluşturduğu uygun stres dağılımı dolayısıyla prefabrik titanyum alt yapı üzerine hazırlanan zirkonya destek ve uygulanan monolitik zirkonya kron restorasyon birleşimi, destek ve kronda aynı tip materyal kullanılmasından kaynaklı en uygun seçim olarak düşünülebilir. Her iki test yöntemine ait sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldığında ise, farklı yöntemlere ait sonuçların tutarlı olduğu görülmektedir. Kendilerine göre avantaj ve dezavantajları olan farklı test yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak bir arada kullanılması, bulguların farklı açılardan yorumlanarak, daha güvenilir sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Today, materials used in traditional crown and bridge restorations are developing rapidly with studies on the aesthetics, resistance, occlusal control and biocompatibility features. This development also shows the impact on implant supported restorations. In prosthetic dentistry, the use of metal alloys as framework material for porcelain-to-metal fixed restorations, has led to alternative materials due to creating doubts of biocompatibility and aesthetic problems. The most prominent alternative materials are full ceramic systems. Although they have satisfactory aesthetic characteristics, still controversial mechanical properties and high costs limits their usage. In recent years, due to the disadvantages of porcelain-to-metal and full ceramic systems, the search for materials that can be used as an alternative, led to the strengthening and using of restorative resins. In this study, we aimed to investigate fracture resistance of zirconia and composite resin based superstructure materials, which were applied above ceramic and titanium abutments and prepared with CAD/CAM system, against functional forces with fracture resistance test. Changes in mechanical and physical properties under forces were also measured by fracture resistance test. And we also aimed to investigate stres distribution in implant and surrounding tissue with three dimensional finite element stress method. The test results obtained by two methods are compared as well as with each other with in the groups to evaluate the consistency of different test methods. For this purpose; fracture resistance tests of 39 samples, were performed, constituting of zirconia and ultimate crowns aboveT-Base and titanium abutments on universal test device. Also finite element stress analysis was applied on the obtained specimens' three-dimensional models on computer. Von Mises stress values at abutments and crowns materials and implants; maximum and minimum principal stress values at cortical and cancellous bone were examined. As a result, in the materials used in the construction of the crowns and the abutments, in the implants and in the supporting bones, tension values and fracture resistances were measured below the maximum strength values. This data shows that all the materials used in our study are acceptable for clinical use. Especially due to high fracture resistance and proper stress distribution in bone and implant, zirconia abutments prepared on prefabricated titanium framework and monolithic zirconia crown restorations applied on the abutment can be considered as the most appropriate choice because of the use of the same type of material. When the results of two tests are compared with each other, the results of the different methods are seem to be consistent. The comparative usage of different test methods with their advantages and disavatages provides better interpretation of the findings and more reliable results.