67 numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1128-1129 / M. 1716-1717 S. 1-217)
Transcription and evaluation of Ayıntab Court Record number 67 (H. 1128-1129 / M. 1716-1717 P. 1-217)
- Tez No: 662836
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Şer'iyye Sicilleri Osmanlı Devleti'nde atanan kadılar tarafından tutulan mahkeme kayıtlarıdır. Tutulduğu dönemin sosyal, kültürel, idari, ekonomik, adli vs. tarihini çalışan tarihçiler için birincil elden kaynaklardır. Bu nedenle Osmanlı Devleti'nde şehirlerin veya bölgelerin sosyal, adli, kültürel, sağlık vs. gibi olaylarını inceleyen araştırmacıların doğru bilgilere ulaşması için sicilleri incelemesi doğru bir tercih olacaktır. H. 1128-1129/M. 1716-1717 tarihleri arasını kapsayan 67 Numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili'nin 1-217 sayfa aralığına kadar transkripsiyonu yapılmış ve tespit edilen 390 adet belgenin özeti çıkartılıp konularına göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Hazırlanan bu çalışma Osmanlı Devleti'ne bağlı Gaziantep'in şehir tarihinin aydınlatılmasına ve şehir tarihi çalışan araştırmacılara önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye Registers are court records kept by judges appointed in the Ottoman Empire. Social, cultural, administrative, economic, judicial, etc. are primary sources for historians studying history. For this reason, social, judicial, cultural, health etc. It would be a right choice for researchers who examine such events to examine the registries to obtain accurate information. H. 1128-1129 / M. It was transcribed until the 1-217th page of the Gaziantep Şer'iyye Registry numbered 67 covering the period 1716-1717, and the summary of 390 documents determined were extracted and evaluated according to their subjects. This study prepared will provide important contributions to the enlightenment of the city history of Gaziantep, which is connected to the Ottoman Empire, and to the researchers who study city history.