İngiltere'de açıhava rekreasyonu ve peyzaj mimarlığı ilişkilerinin incelenmesi
- Tez No: 66285
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
öz“İngiltere'de Açıkhava Rekreasyonu ve Peyzaj Mimarlığı İlişkilerinin İncelenmesi”ni konu alan bu Yüksek Lisans Tezi, İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Ormancılık Politikası ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı'nda hazırlanmıştır. Bu Yüksek Lisans Tezi hazırlanırken çalışma alanı Londra'nın en ünlü parklarından olan Hyde Park ve St. James's Park, Açıkhava Rekreasyonu açısından karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, anket ve yüzyüze görüşmelerden faydalanılmışlar. Elde edilen bulgulara dayanılarak, bu parklar için yapıcı ve teşvik edici öneriler getirilmiştir. Ayrıca bu tez çalışmasının, ülkemizin varolan ya da yeni yapılacak olan parklarında, imkan ve şartların uygunluğu çerçevesinde Açıkhava Rekreasyon uygulamalarına bir rehber olması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE EXAMINATION OF OUTDOOR RECREATION AND LANDSCAPE ARCHITECTURE RELATIONS IN ENGLAND. This postgraduate thesis under the title of Outdoor Recreation and Landscape Architecture Relations in England is prepared at the program of the University of Istanbul Institute of Natural Sciences, Department of Forest Policy and Management. In this study, Hyde Park and St. James's Park, which are very famous in London, are researched through Outdoor Recreation as a comparative study. This study also includes some inquiries and interviews. According to diagnoses, some constructive recommendations are proposed for these mentioned parks. Moreover, this thesis is intended to serve as a guide for the present and future parks in our country where the conditions and possibilities must be realized.