Alçak basınç kokil döküm ile üretilen alüminyum alaşımlı jantın modellenmesi ve doğrulanması
Modeling and verification of aluminum alloy wheel produced with low pressure die casting
- Tez No: 662867
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, üretiminde sorun yaşanan ve ıskartası yüksek olan bir janta ait süreç doğrulama ve iyileştirme işlemleri yapılmıştır. Ancak, firma bilgi güvenliği nedeniyle bazı veriler teze dahil edilememiştir. İlgili janta ait veriler incelenerek önce bilgisayar destekli tasarım programında gerekli tasarım işlemleri yapıldıktan sonra bilgisayar destekli mühendislik programında kurgu oluşturulmuştur. İlgili kalıp ve jant sonlu hacim metodu kullanarak bilgisayar destekli programda kübik örgülenerek matematiksel modeli oluşturulmuştur. Daha sonra bilgisayar ortamında optimizasyon çalışmaları yapılarak yeni bir jant ayar kartı oluşturulmuştur. Eski ve yeni jant ayar kartları döküm ortamında denenmiştir. Deneme neticesinde analiz sonuçları ve dökümden alınan kesitler birbiriyle uyuşmuştur. Deneme sonucunda süreç doğrulama ve süreç iyileştirme işlemleri gerçekleşmiştir. Süreç doğrulama ve süreç iyileştirme işlemlerinin yapılmasının amacı ıskarta jant sayılarını azaltarak, ülkemizin enerji kaynaklarını daha sağlıklı kullanarak ve daha yüksek ihracat kapasitesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, process verification and improvement procedures of a wheel with high scrap and production problem have been performed. However, some data could not be included in this thesis due to company information security. After examining the data of the relevant wheel, the necessary design processes were made in the computer aided design program and then the setup was created in the computer aided engineering program. The mathematical model was created by meshing cubic in the computer-aided program that will use the related mold and wheel finite volume method. Later, a new wheel setting card for casting was created by performing optimization studies in computer. Old and new wheel setting cards for casting tested in casting. The analysis result and the sections taken from the casting wheels agreed with each other. As a result of the trial, process verification and process improvement operations were carried out. The purpose of process verification and process improvement processes is to reduce the number of scrap wheels and to use energy resources of our country in a healthier way and aim at a higher export capacity.