Özel bir hastanede çalışan sağlık personeline verilen beslenme eğitiminin ortoreksiya nervoza üzerine etkisi
The effect of nutrition education given to the health staff in a private hospital on orthorexy nervosa
  1. Tez No: 662872
  2. Yazar: DERYA DALĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ortoreksiya Nervoza'da beslenme eğitiminin sağlık personeli üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüş olan bu araştırma, Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan özel bir hastanede yapılmıştır. Tüm sağlık personeli 4 gruba ayrılmış olup, 3 ay süreli 3 hafta ara ile birer saat beslenme eğitimi verilmiştir. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına dayalı olarak katılmışlardır. Veri toplama aracı olarak eğitim öncesi ve sonrası araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve ORTO-15 ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Araştırma 20 yaş ve üzeri 111 sağlık personelinin katılımı ile tamamlanmıştır. Katılımcıların, %75,7'si kadın, %24,3'ü erkek olup, yaş ortalaması 32,75+10,37 yıldır. Araştırmaya katılan bireylerde, erkeklerin BKI ortalaması kadınlara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research, which was planned and carried out in order to determine the effect of nutrition education on health personnel in Ortoreksiya Nervosa, was carried out in a private hospital in the city of Kocaeli. All healthcare personnel are divided into four groups and one hour of nutrition education is given with three weeks intervals for three months. The participants involved in the research on a voluntary basis. The survey form prepared by the researcher and the ORTO-15 scale were reached by the researcher before and after the education. For statistical analysis of the data obtained from the research IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program is used. The research was completed with the participation of 111 healthcare personnel who are over 20 years old. 75.7% of the participants are women and 24.3% are men and the average age is 32.75 + 10.37 years. Among the participants in the study, the mean BMI of men was significantly higher than women (p 0.05).