Hipertansiyon tanılı hastalarda eş zamanlı antihipertansif olmayan ilaç kullanımının kan basıncı regülasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of concurrently non-anti-hypertensive drug use on blood pressure regulation in patients with a diagnosis of hypertension
- Tez No: 662884
- Danışmanlar: DOÇ. SERDAR BOZYEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Arteriyel kan basıncının devamlı yüksek ölçülmesi olarak tanımlanan“Hipertansiyon”sürekli ilaç kullanılması gereken, neden olduğu önemli komplikasyonlar neticesinde mortaliteye ve morbiditeye yol açması nedeniyle önemli bir toplumsal sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı hipertansiyon hastalarına başka sağlık sorunları için reçete yazılırken hekimlerin ne sıklıkta tansiyon regülasyonunu bozucu ilaç yazdıklarını tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Kocaeli ili Gebze ilçesi Osman Yılmaz Aile Sağlığı Merkezi 41.06.038 Nolu Aile Hekimliği Birimine kayıtlı hipertansiyon teşhisi mevcut 400 hastanın 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında E-NABIZ kayıtları incelenerek; ilaç kullanım durumları, ek hastalıkları, kullandığı antihipertansif ilaçlar, sağlık kuruluşlarına başvuru sıklıkları, tansiyon regülasyonunu bozduğu bilinen ilaçların reçete edilme oranları ve ilaç çeşitlerine göre karşılaştırması yapılmıştır. Veriler istatistiksel analiz için IBM Statistical Package for the Social Sciences for Windows version 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Hypertension, which is defined as the continuous high measurement of arterial blood pressure, is an important social health problem because it causes mortality and morbidity as a result of the important complications. The aim of this study is to determine how often physicians prescribe drugs that interfere with blood pressure regulation while prescribing hypertension patients for other health problems. METHOD: In our study, E-NABIZ records of 400 patients with hypertension diagnosed registered in Kocaeli province Gebze district Osman Yılmaz Family Health Center, Family Medicine Unit numbered 41.06.038 were examined between 01.01.2019 and 31.12.2019. A comparison was made according to drug use cases, comorbidities, antihypertensive drugs used, frequency of referrals to health institutions, prescribing rates of drugs known to impair blood pressure regulation and drug types. For statistical analysis of the data, IBM Statistical Package for the Social Sciences for Windows version 22 package program was used. RESULTS: It was determined that 60% (n: 240) of the 400 cases participating in our study used blood pressure medications, and 88.3% (n = 212) of them were using medication.