Sağlık kurumlarında iş talepleri ve iş kaynakları çerçevesinde iş biçimlendirmenin çalışan performansına etkisi
The effect of job crafting on employee performance within the framework of job demands and job resources in health institutions
  1. Tez No: 662899
  2. Yazar: FEYZA ŞENAY ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İş biçimlendirmenin sağlık kurumları ve sağlık sektörü açısından önemi düşünüldüğünde, iş talepleri ve iş kaynakları çerçevesinde, hekim ve hemşirelerin iş biçimlendirme stratejilerinin ele alınmasının ve hekim ve hemşirelerin işlerini yeniden düzenlemeye yönelik iş biçimlendirme davranışlarıyla performanslarının nasıl proaktif bir şekilde değiştirebileceğinin araştırılmasının gerekli ve önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile hekim ve hemşirelerin iş kaynakları ve iş talepleri algılamaları çerçevesinde iş biçimlendirmenin çalışan performansına etkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, iş talepleri ve iş kaynaklarının iş biçimlendirme ve çalışan performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi ve iş biçimlendirmenin iş talepleri ve iş kaynaklarının çalışan performansı üzerine etkisindeki aracı rolünün ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Ankara ilinde aynı hastane grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren üç özel hastanede görev yapmakta olan 245 hemşire ve 162 hekim olmak üzere 407 sağlık çalışanı, bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Anket formu aracılığıyla hekim ve hemşirelerden elde edilen verilerle yapılan analizler sonucunda, iş kaynaklarının iş biçimlendirme ve çalışan performansını; iş biçimlendirmenin ise çalışan performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda, iş talepleri alt boyutlarından duygusal taleplerin, çalışan performansı alt boyutları olan bağlamsal ve görev performansını; iş kaynakları alt boyutlarından otonom çalışma ve süpervizör desteğinin, iş biçimlendirme alt boyutları olan yapısal iş kaynaklarını artırma ve zorlayıcı iş taleplerini artırma ile birlikte bağlamsal ve görev performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, süpervizör desteği, sosyal iş kaynaklarını artırma ve engelleyici iş taleplerini azaltmayı da olumlu yönde etkilemektedir. Meslektaş desteği, yapısal iş kaynaklarını artırmayı; kişisel gelişim imkanları ise yapısal ve sosyal iş kaynaklarını artırma ile zorlayıcı iş taleplerini artırmayı pozitif yönde etkilemektedir. Son olarak, iş biçimlendirmenin tüm alt boyutlarının, bağlamsal ve görev performansını artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ayrıca iş kaynaklarının çalışan performansına etkisinde iş biçimlendirmenin kısmi aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarında iş talepleri ve iş kaynakları dengesinin gözetildiği, çalışanların iş biçimlendirme süreçlerine aktif katılımının teşvik edildiği uygulamaların geliştirilmesi önerilmektedir. Böylece, çalışan performansının sürdürülebilir biçimde artırılmasına katkı sağlayabilecek bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi mümkün hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
Considering the significance of job crafting in healthcare institutions and the health sector, it is deemed necessary and important to examine physicians' and nurses' job crafting strategies within the framework of job demands and job resources, and to investigate how their proactive job crafting behaviors aimed at restructuring their work may influence their performance. This study aims to reveal the effect of job crafting on employee performance within the framework of physicians' and nurses' perceptions of job demands and job resources. In this context, it is intended to examine the effects of job demands and job resources on job crafting and employee performance, as well as to identify the mediating role of job crafting in the relationship between job demands, job resources, and employee performance. For this purpose, the sample of the study consists of 407 healthcare professionals, including 245 nurses and 162 physicians, working in three private hospitals affiliated with the same hospital group in Ankara. Based on the data collected through a questionnaire, the analyses indicate that job resources positively affect job crafting and employee performance, and that job crafting positively influences employee performance. The findings also reveal that among the sub-dimensions of job demands, emotional demands positively influence contextual and task performance, which are sub-dimensions of employee performance; and that among the sub-dimensions of job resources, autonomous work and supervisor support positively affect structural job resources crafting, challenging job demands crafting, as well as contextual and task performance. Moreover, supervisor support positively influences social job resources crafting and hindering job demands reduction. Colleague support has a positive effect on increasing structural job resources, whereas opportunities for personal development positively influence both structural and social job resources crafting, as well as crafting for challenging job demands. Finally, it is found that all sub-dimensions of job crafting enhance contextual and task performance. The results also indicate that job crafting plays a partial mediating role in the relationship between job resources and employee performance. In this regard, it is recommended that healthcare institutions develop practices that promote the active involvement of employees in job crafting processes and ensure a balance between job demands and job resources. Thus, it may be possible to adopt a holistic approach that contributes to the sustainable enhancement of employee performance.