Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba Cild-i Hâmis (inceleme-metin)
Kemal-name-i Dugumlu Baba Jild-i Hamis (text and analysis)
- Tez No: 662900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tezin konusu 19. yüzyılda yaşamış şair, hattat ve devlet adamı olan İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın“Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba”isimli 11 ciltlik eserin beşinci cildidir. Bu çalışmada İsmâil Sâdık Kemâl'in intisap ettiği Düğümlü Baba lakabıyla tanınmış meczup bir derviş olan Hacı Hafız Mustafa Efendi'nin hayatını, kıssalarını, keramet ve feyizlerini anlatmak amacıyla kaleme aldığı manzum menâkıb-nâmenin metni transkribe edilmiş ve muhtevası incelenmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm müellif İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın hayatı ve eserleriyle ilgili olup iki alt başlıktan oluşmaktadır. İlk alt başlıkta İsmâil Sâdık Kemâl'in hayatı, ailesi ve eğitimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci alt başlıkta İsmâil Sâdık Kemâl'in eserlerinin muhtevasından bahsedilmiş, nüshalarının bulunduğu kütüphane ve koleksiyonlar tablo halinde verilmiştir. Eserin ikinci bölümü Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba ana başlığı altında incelenmiş olup“Eserin Şekil Özellikleri”ve“Eserin Muhteva Özellikleri”olmak üzere iki alt başlıkta ele alınmıştır.“Eserin Şekil Özellikleri”başlığı altında, eserin nazım şekilleri, vezni, dili ve üslûbu ele anılmıştır.“Eserin Muhtevâ Özellikleri”alt başlığı altında ise, Düğümlü Baba'nın hayatı, tekkesi ve eserde adı geçen şahıslar incelenmiştir. Son bölümde metnin transkripsiyonu, metin oluşturulurken dikkat edilen esaslar ve üç ile dördüncü ciltten örnek metinlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the fitht of eleven volume work that named“Kemal-name-i Duğumlu Baba”which is wtitten by poet, calligrapher and statesman named Ismail Sadik Kemal Pasha who lived in 19th. Century. Within this study, the text of poetic menakıbname is transcribed and it's content is examined to be able to set pen into paper by Ismail Sadik Kemal who disciple of“Hadji Hafiz Mustafa Efendi”who is dervish and better known as Düğümlü Baba's life, anectodes, miracles and merits. The thesis is consists of three main parts. First part is consists of two subtitle that are writer of this work İsmail Sadık Kemal Paşa's life and his pieces. Under the first subtitle, information is given about Ismail Sadik Kemal's life, family ve his education. Under second subtitle, it is told about content of his works, and where the library and collections that includes his works copies. Second part of this piece, under the“Kemal-name-i Duğumlu Baba”title, two subtitles, those are Shape Properties and Content Properties of the Piece, are researched. Under the title of“Shape Properties of the Piece”, it's poetry, ryme, language and turn of expression are handled. Under the subsection of“Content Properties of this Piece”, Düğümlü Baba's life, logde and personalities that are mentioned in his work are examined. In the last part, transcription of this piece and rudiments of preparing of this text are given with sample texts of third and forth volumes.