Ani işitme kayıplı hastalarda vestibüler etkilenmenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 662910
  2. Yazar: SEVİNÇ HEPKARŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İdiopatik ani işitme kayıplı hastalarda vestibüler şikayet varlığı %30 oranında bulunmaktadır. Vestibüler şikayetlerin olması kötü prognostik faktör olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda idiopatik ani işitme kayıplı hastalarda vestibüler sistemini değerlendirmek amacıyla kalorik test ve video head impulse (vHIT) test yapılması, test sonuçlarının vestbiler şikayetler üzerindeki etkinliğini araştırması, vestibüler sistemde etkilenme ile başvuru sırasındaki vestibüler şikayetler arasında korelasyon varlığının araştırmak, vestibüler sistemdeki etkilenmenin iyileşme üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda ani işitme kaybı tanısı alan 108 hasta incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uymayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır ve toplam 50 hasta 1 yıl süre ile takip edildi. Tedavi öncesi tüm hastalara buzlu su kalorik test ve video head impulse testi yapılan hasta kayıtları incelendi. Tüm hastalara takiplerinin 10. günü, 3.ayı, 1.yıl poliklinik kontrollerinde odyolojik değerlendirme, buzlu su kalorik test ve video head impulse testleri tekrarlandı. Hastalara tedavi öncesi ve takiplerinin 1. Yılında Baş dönmesi Handikap Envanteri (DHI) anketi uygulandı. Hastalar baş dönmesi şikayeti olan ve şikayeti olmayan olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Odyometrik, kalorik test ve vHIT verilerinin hastalığın tanı sırasındaki işitme kaybı seviyesine göre etkilenme derecesi ve hasta grupları arasındaki farkı incelendi. İdiopatik ani işitme kayıplı hastalarda işitmenin iyileşme düzeyi açısından değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık izlendi. Vestibüler şikayeti olan grupta tedavi sonrası işitmede iyileşme düzeyinin daha az olduğu görüldü. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan kalorik test sonucu gruplar arasında değerlendirildiğinde tek taraflı zayıflığın, vestibüler şikayeti olan hastalarda anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan vHIT testleri sonucu gruplar arasında değerlendirildiğinde lateral semisirküler kanal etkilenmesinin, vestibüler şikayeti olan hastalarda anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan DHI anketi gruplar arasında değerlendirildiğinde yaşam kalitesindeki olumsuzluğun vestibüler şikayeti olan hastalarda anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The presence of vestibular complaints is 30% in patients with idiopathic sudden hearing loss. The presence of vestibular complaints is considered as a poor prognostic factor. In our study, caloric test and video head impulse (vHIT) test in order to evaluate the vestibular system in patients with idiopathic sudden hearing loss, to investigate the effectiveness of test results on vestibular complaints, to investigate the correlation between vestibular complaints and vestibular complaints at the time of admission, It intended. 108 patients with sudden hearing loss were evaluated. Patients who did not meet the inclusion criteria were excluded from the study and a total of 50 patients were followed for one year. Ice water caloric test and video head impulse test were performed in all patients. Audiologic evaluation, ice water caloric test and video head impulse tests were repeated in all patients on the 10th, 3rd, and 1st year follow-up visits. Dizziness Handicap Inventory (DHI) questionnaire was applied to the patients before the treatment and at the first year of follow-up. The patients were divided into two groups as dizziness and no complaints. Audiometric, caloric test and vHIT data were evaluated according to the degree of hearing loss at the time of diagnosis and the difference between patient groups. There was a statistically significant difference between the groups in terms of hearing healing in patients with idiopathic sudden hearing loss. In the group with vestibular complaints, the level of hearing improvement was lower after treatment. When caloric test results were evaluated before and after treatment, unilateral weakness was found to be significantly higher in patients with vestibular complaints. As a result of vHIT tests performed before and after treatment, lateral semicircular canal effect was significantly higher in patients with vestibular complaints. When the DHI questionnaire performed before and after treatment was evaluated among the groups, it was seen that the quality of life was significantly higher in patients with vestibular complaints. The prognosis is worse in idiopathic sudden hearing loss accompanied by vestibular complaints. The presence of vestibular complaint suggests that vestibular function is also affected in sudden hearing loss.