İdiyopatik ani işitme kayıplarında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular evoked myogenic potentials in idiopathic sudden hearing losses
  1. Tez No: 385219
  2. Yazar: ZÜLKAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada idiopatik ani işitme kayıplı hastalarda vestibüler sistemin olası etkilenmesinin vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller testi ile analiz edilerek işitme kaybının son durumu ve prognoz üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, idiyopatik ani işitme kaybı tanısı almış 19-65 yaş arası 27 olgu (27 hasta ve 27 sağlam kulak) içermektedir ve otolojik şikayeti olmayan kontrol grubu19-52 yaş arası 30 olgudan (60 kulak) oluşmaktadır. Olguların sırası ile kulak burun boğaz muayenesi ve denge muayenesi yapıldı. Muayene sonrası olgulara pür ton odiometri, timpanometri ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller testi uygulandı. Hasta kulaklar Siegel düzelme kriterine göre tam düzelen, parsiyel ya da hafif düzelen ve düzelmeyen olgular olarak 3 gruba ayrıldı. Çalışma grubunda hasta kulakların işitme seviyesinin son durumu ile tam düzelen olguların, parsiyel ya da hafif düzelen olguların ve düzelmeyen olguların vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel bulgularıyla karşılaştırıldı. Kontrol grubunu oluşturan olguları çalışmamız için normatif veri olarak kullandık.
Özet (Çeviri)
In this study is purposed to evaluate final state of the hearing loss and effect on prognosis which is analyzed vestibular evoked myogenic potentials test with possible effect of vestibular system in the patients of idiopathic sudden hearing loss. The study group who have diagnosed with idiopathic sudden hearing loss includes 27 cases between the ages of 19-65 (27 damaged and 27 healthy ears) and the control group who have not otologic complaint consists of 30 cases between the ages of 19-52 (60 ears) in our study. Respectively, the cases were examined ear nose and throat examination and examination of the balance. After examination, the cases were performed pure tone audiometry, tympanometry and vestibular evoked myogenic potentials test. These ears divided into 3 groups according to the criteria of Siegel's improvement; complete recovery, partial or slightly recovery and no improvement. The final state of hearing level in the study group's damaged ears were compared with vestibular evoked myogenic potentials in the cases of complete recovery group, partial or slightly recovery group and no improvement group. We used control group's cases in our study as normative data.