Kalp yetmezliği tedavisinde sol ventrikül destek cihazı (LVAD) takılan hastalarda kullanılması gereken varfarinin etkinliğinin LDH düzeyine ve kliniğe yansıması
  1. Tez No: 662916
  2. Yazar: HALİL EMRE ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: UZMAN EVREN MÜGE TAŞDEMİR METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İleri evre kalp yetmezliği nedeniyleSol Ventrikül Destek Cihazı (LVAD) takılan hastalarınrutin takibinde ölçülen, tromboembolik hadiseler ile yükselen LDHdeğerlerinin; INR seviyelerindeki değişikliklerle korelasyonunun değerlendirilmesi.Ayrıca INR takiplerine göre Rosendaal formülü ile hesaplanan Time in Therapeutic Range (TTR) değerinin tromboembolik ya da hemorajik olaylar ile olan ilişkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif ve gözlemsel olarak tasarlandı. Çalışmaya kalp yetmezliği konseyinin aldığı karar doğrultusunda Şubat 2013 – Aralık 2020 tarihleri arasında, ileri kalp yetmezliği nedeniyle kardiyopulmoner bypass (KPB) altında kalp yetmezliği ekibi tarafından LVAD takılan 18-80 yaş aralığındaki57hasta dahil edildi. Cihaz değişimi yapılan veya sağ ventrikül destek cihazı takılan hastalar hariç tutuldu. Hastane bilim ve etik kurulonayları alındı.Veriler hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak araştırıldı. INR değerlerine göre TTR yüzdeleri ve LDH değerleri kullanıldı. Ayrıca LVAD takipleride hemorajik ya da tromboembolik hadise geçiren hastalar gruplandırıldı. Bu hastaların hadise geçirmeden önceki 3 aylık TTR ve LDH değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:INR and LDH values are measured routinely for every Left ventricular Assist Device (LVAD) implanted heart failure patient. We explored the relationship between these values in case of thromboembolic or haemorrhagic event. For this relationship, we used temporal expression form of INR: Time in Therapeutic Range (TTR) calculated by Ronsendaal's Formula. Methods:The study was designed retrospectively and observationally. In line with the decision taken by the heart failure council of the Siyami Ersek Hospital, 57 adult patients between the ages of 18-80, who underwent LVAD under cardiopulmonary bypass (CPB) due to advanced heart failure, were included in the study between February 2013 and December 2020. Patients with second time device implanted or right ventricle device implanted were excluded. Hospital scientific board and ethical rate approvals were obtained. The data were investigated retrospectively from the hospital registry system. TTR percentages were calculated according to INR values and LDH values were used. In addition, patients with hemorrhagic or thromboembolic events during their LVAD follow-up were grouped. The 3-month TTR and LDH values of these patients were measured before the event.