Rabguzi'nin Kısasü'l-Enbiya adlı eserinde isim söz varlığı incelemesi
Analysis of the name organization in the brief of Rabguzi-Enbia
  1. Tez No: 662952
  2. Yazar: ADEM SERHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKARTÜRK KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 758
Özet
Bu çalışma, Nâsırü'd-dîn bin Burhânü'd-dîn er-Rabgûzî tarafından yazılmış olan Kısasü'l-Enbiyâ adlı eserde yer alan isim söz varlığının incelenmesini içermektedir. Çalışmanın giriş bölümünde eserin verilmiş olduğu dönem olan Harezm Türkçesi dönem özellikleri, Harezm Türkçesi Eserleri, Rabgûzî ve Kısasü'l-Enbiyâ hakkında bilgiler yer almaktadır. Tezimizin birinci bölümünde Özel Ad Bilgisi ve Dil Bilgisi Ögeleri genel başlığında 65 alt başlığa ayrılarak isim söz varlığı incelenmiştir. İkinci bölüm olan Konularına Göre Adlar genel başlığında ise 87 alt başlıkta eserin söz varlığı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tespit edilen sözvarlığının kökenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Değerlendirme ve Sonuç başlığında ise; yapılan inceleme sonucunda elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Tezin sonunda ise Kaynakça kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the examination of the noun vocabulary in the work named Kısasü'l-Enbiyâ written by Nâsırü'd-dîn bin Burhânü'd-dîn er-Rabguzî. In the introduction part of the study, information about the period features of the Harezm Turkish, the works of Harezm Turkish, Rabg Rabzî and Kısasü'l-Enbiyâ, which is the period in which the work was given, is included. In the first part of our thesis, noun vocabulary was examined by dividing it into 65 subheadings under the general title of Special Names and Grammar Elements. In the second part, Names According to Subjects, the vocabulary of the work is discussed under 87 subtitles. In the third chapter, information about the origins of the detected vocabulary is given. In the title of Evaluation and Result; The findings obtained as a result of the examination were presented. At the end of the thesis, there is the Bibliography part.