A phenomenological study on mathematics teachers having experience with innovative learning activities: Views, enablers, and barriers
Yenilikçi öğrenme etkinlikleri hakkında deneyim sahibi matematik öğretmenleri ile bir olgubilim çalışması: Görüşler, kolaylaştırıcılar ve engeller
- Tez No: 662953
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin yenilikçi matematik etkinlikleri ile ilgili görüş ve deneyimlerinin incelenmesidir. Ayrıca, bu çalışmada eğitim paydaşlarına matematik derslerinin kalitesini ve buna bağlı olarak öğrenci öğrenmelerini arttırmak için yol gösterebilecek yenilikçi matematik etkinlikleri süreci ile ilgili kolaylaştıcılar, engeller ve önerilerin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Olgubilim desenindeki araştırmada, kartopu örneklem yöntemi kullanılarak on üç matematik öğretmenine ulaşılmıştır. Yenilikçi matematik eğitimi hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan katılımcılar, Türkiye'nin farklı illerinde, özel ve devlet okullarında çalışmaktadır. Çalışmanın verileri, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Döneminde yarı yapılandırılmış birebir görüşmeler ile toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin yenilikçi matematik eğitimini öğrenci merkezli öğretim, gerçek hayat bağlantısı kurma, yaparak-yaşayarak öğrenme, etkin katılım, teknoloji kullanımı, etkinlik temelli öğretim ve disiplinlerarası olma gibi özelliklerle ilişkilendirerek tanımladıklarını ortaya çıkarmıştır. Bulgulara göre, öğretmenler yenilikçi matematik öğrenme etkinliklerini uygularken olumlu duyuşsal bağlılığa sahiptirler ve bu etkinliklerin, öğrencilerin tutumlarını değiştirmede ve 21. yüzyıl becerilerini, duyuşsal becerilerini, kavram öğrenmelerini ve psikomotor becerilerini geliştirmede olumlu etkileri olduğunu düşünmektedirler. Çalışmanın başlıca bulguları, yenilikçi matematik öğrenme etkinliklerini uygulama sürecindeki kolaylaştırıcılar ve engeller ile ilgilidir. Kolaylaştırıcılar, meslektaşlarla işbirliği yapma, okul yönetiminden destek alma,öğrenci ve velilerden olumlu geri bildirim alma, öğrencilerin olası sorularına hazır olma, farklı meslek uzmanlarıyla konuşma olarak belirtilmiştir. Engeller ise zaman, öğrencilerin öğrenme alışkanlıkları ve sınıfın öğrenme kültürü, çalışma ortamı ve etkinlikleri hazırlama ile ilişkilendirilmiştir. Zaman ile ilgili engeller, öğretim programı ve ulusal sınavlar bağlı olarak ortaya çıkan zaman sınırlılığı; öğrencilerin öğrenme alışkanlıkları ve sınıfın öğrenme kültürü ile ilgili engeller, öğretmen merkezli öğretime alışkın olma, kısıtlı grup çalışması deneyimine sahip olma ve bunlara bağlı olarak sınıf yönetiminde zorluk yaşama; çalışma ortamı ile ilgili engeller, iş yükü yoğunluğu, materyal eksikliği ve meslektaşların olumsuz eleştirileri; etkinlikleri hazırlama ile ilgili engeller, diğer disiplinleri matematiğe entegre etmede zorluk, öğretmenlerin bilgi ve deneyim eksikliği ve öğrenciler için anlaşılması güç olan kavramları basitleştirmede zorluk olarak belirlenmiştir. Son olarak, öğretmenler bakanlığın ve üniversitelerin eğitimler ve kaynaklar sağlamasına ihtiyaçları olduğunu ifade etmişlerdir. Bulgulara dayalı çıkarımlar, yenilikçi matematik etkinliklerini öğretim programına entegre etme, etkili eğitim programları geliştirme ve başarılı uygulamalar için öğretmenleri destekleme konusunda değerlendirmeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate middle school mathematics teachers' views and experiences regarding innovative mathematics learning activities. This study also aimed to determine enablers and barriers in the process of the activities and teachers' suggestions that may lead the educational stakeholders to increase the quality of mathematics instruction and, accordingly, student learning. Phenomenological research was conducted with thirteen middle school mathematics teachers who were reached using the snowball sampling method. The participants have both theoretical and practical knowledge about innovative mathematics education and work in public and private schools in different cities in Turkey. The data were collected in the 2018-2019 spring semester through semi-structured interviews. The findings of the current study revealed that the teachers describe innovative mathematics education by linking it with student-centered instruction, real-life connections, learning by doing, active participation, technology use, activity-based teaching, and interdisciplinarity. According to the findings, teachers had positive emotional engagements while implementing innovative mathematics learning activities and perceived the effects of the activities on students as having positive contributions to change students' attitudes towards mathematics learning and enhancing their 21st-century skills, affective skills, learning of concepts, and psychomotor skills. The major findings were related to enablers and barriers to implementing innovative mathematics learning activities. The enablers were stated as collaborating with colleagues, receiving support from school management, receiving positive feedback from parents, thinking about students' possible questions, receiving positive feedback and reactions from students, talking with an expert from a different profession. The barriers were associated with time, students' learning habits and classroom learning culture, work environment, and preparing activities. Barriers related to time were determined as time constraints for covering the curriculum and need for teaching to test; barriers related to students' learning habits and classroom learning culture were determined as being familiar with teacher-centered instruction, lack of teamwork experiences, difficulty in classroom management; barriers related to work environment were determined as having too much workload, lack of equipment for activities, and destructive criticism of colleagues; barriers related to preparing activities were determined as difficulty in integrating other disciplines into mathematics, teachers' lack of knowledge and experience, and difficulty in simplifying complex concepts for students. Lastly, the participants asserted the need for providing training and resources for teachers to ministry and universities for better innovative mathematics education. The implications based on the findings offer some considerations about integrating innovative mathematics learning activities into the curriculum, developing effective training programs, and supporting teachers for successful implementation.