Migration balance in the northern part of Montenegro
Karadağın kuzeyinde göç dengesi
  1. Tez No: 662955
  2. Yazar: ZLATA LUBODER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarih boyunca bir ülke içerisinde ya da sınır ötesinde göç edilen yerin göç dengesini etkileyen küçük veya büyük gruplar halinde, zorunlu veya gönüllü birçok göç meydana gelmiştir. Göç; sınıfsal, ulusal, ekonomik gibi pek çok farklı etkenden dolayı gerçekleşmektedir. Karadağ, daha az gelişmiş kuzey bölgesi ve daha gelişmiş orta ve güney bölgeleri nedeniyle kalkınma düzeyinde önemli bölgesel farklılıklar ile karakterize olmuş bir ülkedir. Tarih boyunca, Karadağ geleneksel olarak bir göç ülkesi olmuştur. Bu göçün başlıca nedenleri sosyo-ekonomik faktörler olarak görülmüştür. Bu çalışmada, 2010-2019 yılları arası, Karadağ'ın kuzeyinden gelen göçün oluşturan ana nedenlere odaklanılmıştır. Karadağ'ın kuzeyinden göçün ortaya çıkışını etkileyen temel nedenler, işsizlik, ardından eğitim olarak saptanmıştır . Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi seçilmiş ve araç olarak anket kullanılmıştır.Ancak, beklenmedik Covid-19 sonucu, pandemiyi yayma endişesi nedeniyle yüz yüze anket yapmak mümkün olmamıştır. Mevcut durum içerisinde dikkatli bir araştırmacı olarak, insanları Covid 19'u yayma riskine sokmayan güvenli bir veri toplama yöntemi olan Google Forms gibi internet platformunu kullandım. Örnekler incelendikten sonra, göçün ortaya çıkmasına neden olan en büyük faktörün işsizlik ve düşük ücretler gibi ekonomik koşullar olduğu sonucuna varıldı. Bu bulgular ile öngörülen, olumsuz bir göç dengesinin ortaya çıkmasına neden oluş ve bu sebepten dolayı kuzey bölgesinde olası nüfus azalmasına yol açılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, migrations have been common and have occurred, either voluntarily or forcibly, within a country or across borders, in small or large groups, which have certainly affected the migration balance of the place. Various causes have been identified for the emergence of migration, such as reasons related to religion, class, nationality or economy. Montenegro is characterized by significant regional differences in the level of development, mainly due to the less developed northern region and the more developed central and southern regions. Throughout history, Montenegro has traditionally been a country of emigration and the main reasons that led to that are socio-economic factors. In this study, the focus is on the main reasons that influenced the occurrence of emigration of residents from the north of Montenegro focusing on the period 2010-2019. The main motives that influenced the emergence of emigration from the north of Montenegro are the reasons that were identified as unemployment, then for personal development. In this study, a quantitative research method was used, and a survey was used as an instrument. However, due to an unforeseen outbreak of Covid 19 surveys were done through online platforms. As a researcher, who is very careful in the current environment, I have used internet platforms, such as Google Forms, as a secure method of collecting data that did not put people at risk of spreading Covid 19. After analyzing the samples, the conclusion is that the biggest reason that leads to the emergence of emigration are economic conditions, such as unemployment and low wages. Such a fact leads to the appearance of a negative migration balance, which leads to the possible occurrence of depopulation in the northern region.