Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararlarının ceza yargılamasına etkisi bağlamında adil yargılanma hakkı
Effects of Constitutional Court's individual application decisions in the context of right to fair on criminal proceedings trial
  1. Tez No: 662957
  2. Yazar: SEDAT ERDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Anayasa Mahkemesi tarafından ilan edilen resmi istatistikler incelendiğinde, Anayasa Mahkemesine gerçekleştirilen bireysel başvuruların büyük bir çoğunluğunu, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri süren başvuruların oluşturduğu görülmektedir. Bu bağlamda adil yargılanma hakkı, Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru kararlarının ceza yargılamalarına etkisinin kapsamının belirlenmesinde, asli bir tartışma konusu arz etmektedir. Tez çalışması ile ulaşılmak istenen sonucu, yani tez konusunun takip edilecek olan yöntemini ve sistematiğini belirleyecek olan konu ise, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Yolu olarak belirlenmiştir. Çalışmamızın çıkış noktasını ise Anayasa Mahkemesi tarafından, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmedilmesi ve yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesini öngören kanuni düzenlemenin, uygulamadaki yansımaları ile bu düzenlemenin uygulanması gereken anlamı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the individual applications of the Constitutional Court are examined, it is seen that the applications are mostly directed towards the right to a fair trial. In this context, the right to a fair trial is the most important issue in understanding the effect of the individual application decisions of the Constitutional Court on criminal proceedings. The subject that will determine the systematic of the thesis study is the Individual Application to the Constitutional Court. The starting point of our study is the implications of the law which regulates that the Constitutional Court should decide what needs to be done for the elimination of a violation and its consequences and and legal discussions in this direction.