The effects of World Bank and IMF structural adjustment programs on developing countries in Africa
Dünya Bankası ve IMF yapısal uyum programlarının Afrika'daki gelişmekte olan ülkelere etkileri
- Tez No: 662958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEM BEKTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünya Bankası ve IMF, Bretton Wood enstitülerini oluşturur ve 1960'lardan bu yana düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin refahını artırmakla uğraşmaktadır. Bu kurumlar gelişmekte olan ülkelere bu ülkelerin ekonomik kalkınmasına yönelik krediler ve hibeler şeklinde yardım sunmaktadır. Aynı organizasyon yapısına sahip olma eğilimi gösteren Dünya Bankası ve IMF, Yapısal Uyum Programları kullanılarak yürürlüğe giren gelişmekte olan ülkelerin ekonomi büyümesine hem teknik hem de finansal yardım sunmaktadır. Bununla birlikte, bu kurumlar tarafından getirilen etkinin kesin doğası şiddetle eleştirilmiş ve sorgulanmıştır. Çalışmanın temel amacı, Dünya Bankası ve IMF programlarının Kenya'yı örnek olay olarak kullanan gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Kenya, Uganda, Tanzanya, Gana, Zambiya ve Ruanda için 1975-2016 yıllarını kapsayan 41 yıllık bir veri seti kullanıldı. SAP'lerin uygulandığı yılları yakalamak için bir kukla değişken oluşturulmuş ve Panel regresyonu, ekonomik büyüme ile Yapısal Uyum Programları ve enflasyon, Ödemeler dengesi, döviz kuru, ihracat ve devlet harcamaları gibi diğer bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için kullanılmıştır. Çalışma, SAP'lerin GSYİH üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı sonucuna varıyor. Sabit panel regresyonunda GSYİH ile toplam ihracat, devlet harcamaları ve IMF kredileri gibi diğer bağımsız değişkenler arasında anlamlı bir pozitif ilişki görülüyor. Ancak Driskoll-Kraay'in tahmincisi IMF kredilerini kullanırken GSYİH üzerinde önemli bir etkisi olmadı.
Özet (Çeviri)
The World Bank and IMF constitute the Bretton Wood institutes and have been engaged in improving the welfare of low income and developing countries since 1960s. These institutions offer aid to the developing countries in form of loans and grants aimed at economic development of these countries. World Bank and IMF which tend to have the same organizational structure offer assistance both technically and financially to the developing countries' economy growth enacted using Structural Adjustment Programs. However, the exact nature of effect brought about by these institutions has been strongly criticized and questioned. The main purpose of the study is to examine the effects of World Bank and IMF Structural Adjustment programs on the economic growth of developing countries using Kenya as a case study. A Data set of 41 years was used covering the years between 1975-2016 for Kenya, Uganda, Tanzania, Ghana, Zambia and Rwanda. A dummy variable was created to capture the years where SAPs were applied and Panel regression was used to test the relationship between economic growth and the Structural Adjustment Programs and other independent variables like inflation, Balance of payments, exchange rate, exports and government expenditure. The study concludes that SAPs had no effect on GDP.A significant positive relationship is seen between GDP and other independent variables like total exports, government expenditure and IMF loans on the fixed panel regression. However, when using the Driscoll-Kraay's estimator IMF loans did not have a significant effect on GDP.