20. yüzyılın başından Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna Avrupa resim sanatında annelik imgesi
The image of motherhood in the art of European painting from the beginning of the twentieth century to the end of the First World War
- Tez No: 662986
- Danışmanlar: DOÇ. M. ERTUĞRUL TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Annelik deneyimi; kadının bireysel hayatı ve toplumsal konumunda önemli değişimlere neden olan biyolojik ve sosyo-kültürel bir olgudur. Tarihsel süreçte annenin toplumsal rolü dönemin koşullarına göre kimi zaman farklılık göstermiş kimi zaman da anneliğe atfedilen değerler yüzyıllar boyunca tekrar etmeyi sürdürmüştür. Kadının doğurganlığı bireysel kimliğinin en başat özelliği olmuş, sevgi, şefkat, koruma ve besleme nitelikleri kadının temel görevleri olarak öne çıkmıştır. Bu bağlamda annelik; din, ekonomi, bilim, aile kurumu ve devletlerin nüfus politikalarının merkezinde yer almıştır. Annelik içerdiği dinamikler nedeniyle her dönem sanatçıların ilgi duyduğu konular arasındadır. Çalışma; yirminci yüzyılın başlangıcından Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar olan dönemde annelik olgusunun sanatçıları nasıl etkilediği ve sanat eserlerine ne şekilde yansıdığını açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla sanatçıların kısa biyografilerine de yer verilerek, anneliğe dair kişisel deneyimleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca dönemin toplumsal gelişimleri ve kadının değişen konumu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maternity experience; It is a biological and socio-cultural phenomenon that causes significant changes in women's individual life and social status. In the historical process, the social role of the mother sometimes differed according to the conditions of the period, and sometimes the values attributed to motherhood continued to be repeated for centuries. Women's fertility has been the most dominant feature of her individual identity, and her qualities of love, affection, protection and nurturing have come to the fore as the basic duties of women. In this context, motherhood; It has been at the center of the population policies of religion, economy, science, family institutions and states. Due to its dynamics, motherhood is among the subjects that artists are interested in in every period. This work; It has been prepared in order to explain how the phenomenon of motherhood affected artists in beginning of the twentieth century and how it reflected on artworks. For this purpose, personal motherhood experiences including short biographies of the artists were also included in the study. In addition, the social developments of the period and the changing position of women were emphasized.