İsâmuddîn el-İsferâyînî ve el-Atvel adlı şerhinin belâgat açısından değerlendirilmesi (Mukaddime ve meʻânî bölümleri)
Isâmuddîn al-Isfarâyînî and evaluation of al-Atwa's annotation in terms of rhetoric (The parts of preface and maʻânî)
  1. Tez No: 662997
  2. Yazar: NİHAT TARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CEVAT ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada, İsâmuddîn el-İsferâyînî'nin hayatı ve el-Atvel adlı şerhi incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde İsferâyînî'nin yaşadığı döneme dair kısa değerlendirmelerde de bulunulmuştur. Birinci bölümde müellifin şahsiyeti, ailesi, eğitimi, hocaları, öğrencileri, ilmî yönü ve eserleri hakkında incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde el-Atvel, içerik açısından tahlil edilmiştir. Bu bağlamda eserin genel özellikleri tespit edilmiş, esere yöneltilen eleştiriler ve belâgat ilmine sunduğu katkıları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde eser, belâgat ilmindeki tartışmalar açısından analiz edilmiştir. Tespit edilen tartışmalar, et-Telhîs geleneğine mensup belâgatçıların görüşleri bağlamında ele alınmıştır. Tartışmalara dair görüşler İsferâyînî'nin yorumları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu bölüm, belâgat ilminin mukaddime ve meʻânî bölümlerindeki tartışmalarla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of İsâmuddin el-İsferâyîni and his commentary named al-Atvel are examined. The study consists of introduction and three parts. In the introduction part, information about the subject, purpose, scope, method and sources of the research has been given. In addition, brief evaluations of Isferâyîni's period are also mentioned in this section. In the first part, the author's personality, family, education, teachers, students, scientific aspect and works are examined. In the second chapter, al-Atvel is analyzed in terms of content. In this context, the general features of the work have been determined, as well as the criticisms directed to the work and its contributions to the science of rhetoric. In the third chapter, it is analyzed in terms of discussions in rhetoric. The debates that were determined were discussed in the context of the opinions of rhetoricians who belong to the tradition of at-Talhîs. Opinions on the discussions were evaluated by comparing with Isferâyîni's comments. This section is limited to the discussions in the introduction and semantic sections of rhetoric.