Doğum sonu dönemde kadınların destek düzeyleri, uyku kaliteleri, bebeklerini algılama durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Women's support levels, sleep quality, perceptions about the baby and determination of the affecting factors in the postpartum period
  1. Tez No: 663008
  2. Yazar: BİRSEN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÖZÜYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, doğum sonu dönemde kadınların destek düzeyleri, uyku kaliteleri, bebeklerini algılama durumları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yürütülecektir. Araştırma, 1 Nisan 2020-1 Temmuz 2020 tarihleri arasında, Seyhan Devlet Hastanesi Marsa Kadın Hastalıkları ve Doğum Ek Hizmet Binasına başvuran ve doğum yapan primipar postpartum kadınlar ile yapılacaktır. Araştırmanın evrenini ilgili hastaneye başvuran ve ilk kez doğum yapan kadınlar oluşturacaktır. İlgili hastanede 1 Nisan 2020 - 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında yıllık doğum sayısı 1333'tür.
Özet (Çeviri)
This study, which will be conducted descriptively, aims to identify women's support levels, sleep quality, perceptions about the baby, and the affecting factors in the postpartum period. The study will be conducted in the postpartum period with primipara women who apply to Seyhan Public Hospital, Marsa Maternity and Children Hospital Additional Service Building between the 1st of April and 1st of July, 2020 and give birth there. The target population of the study will be women who apply to the related hospital and who give birth for the first time. The number of deliveries in the related hospital was 1333 yearly between the 1st of April and the 1st of July, 2020.