Cervical lordoz derecesini belirlemede kullanılan morfometrik ölçüm yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of morphometric measurement methods used in determining cervical lordosis degree
- Tez No: 663020
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, columna vertebralis'in cervical bölümü'nün sagittal planda incelemesini yapmak ve cervical lordoz derecesinin değerlendirilmesinde kullanılan morfometrik yöntemleri karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ocak 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında, Osmaniye Devlet Hastanesi Radyoloji Ünitesi'ne çeşitli öntanılar ile gelerek cervical sagittal grafileri çekilmiş 175 (100 kadın, 75 erkek) yetişkin bireye ait radyografiler dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda, Friedman testine göre cervical lordoz dereceleri ölçülen yönteme bağlı olarak farklılık göstermektedir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to make a retrospective study on lateral radiographs to examine the cervical part of columna vertebralis on the sagittal plane and to compare the morphometric methods used to evaluate the degree of cervical lordosis. The study included radiographs of 175 (100 female, 75 male) adult individuals who came to Osmaniye State Hospital Radiology Unit between January 2019 and December 2019 with various defaults and had their cervical sagittal graphs drawn. As a result of the study; according to the Friedman test, cervical lordosis degrees differ depending on the method measured (p0.05).