Çocuklarda femoral anteversiyon artışının duruş postürüne ve omurganın duruş biyomekaniğine etkisinin araştırılması
Research of effects of increased femoral anteversion on static biomechanics of vertebrae and static posture in children
  1. Tez No: 482767
  2. Yazar: İSMAİL BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Femoral anteversiyon (FA) artışı, çocuklarda gövde asimetrilerinin (skolyoz) eşlik ettiği postüral anormallikler ile bağlantılı olabilmektedir. Çalışmamızın amacı çocuklarda FA artışının, gövde postürüne ve omurganın duruş biyomekaniğine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerimize uygun 84 FA artışı olan ( Ort Yaş: 8,7±3,1, Boy: 138±16,6cm, Ağırlık: 32,2±12,8kg ve 47 normal(%27,5 olarak elde edildi. Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen POTSI verilerine göre femoral anteversiyonu artmış bireylerin skolyoz yönünden ortopedi kliniğinde takip edilmesinin önemli olacağı görülmüştür. Yaptığımız bu çalışma FA artmış çocukların postüral problemlerinin tespit edilmesi ve tedavi modalitelerinin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Increased femoral anteversion (FA) may have connections with postural abnormalities, which are commonly seen in children and/or it may deteriorate trunk symmetry (scoliosis). The aim of this study was to investigate the influences of the increased FA on posture and trunk symmetry for neurologically intact children. 84 children with increased FA (Av. Age: 8.7±3.1, Height: 138 ± 16.6cm, Weight: 32.2±12.8kg) and 47 age-matched children with normal FA (internal hip rotation:65° and external rotation 30°. Sagittal, coronal (anterior, posterior) body views were analyzed by 2D, posture analysis system (Body analysis kapture (BAK), Milletrix soft. Italy). The interested postural parameters were curves (cervical-dorsal-lombar), head (bi-pupillary, zeugmatic symmetry), shoulder, scapular, pelvic, knee and ankle asymmetries. Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI) was assessed for trunk asymmetry. Children with increased FA have some postural asymmetries such as lateral head, shoulder, scapular, knee, malleoli-level and pelvic asymmetries. The moderate correlation was found in head asymmetries between femoral anteversion as pelvic, knee asymmetries and cervical lordosis. Although shoulder asymmetries malleolar asymmetries and other parameters were found significantly different in increased FA group than normal FA, poor relationship was interpreted with FA. POTSI Scores of twenty-three participants in increased FA group were found >27.5%. This participants should be followed by orthopedic department and should taking physical therapy programme in proper clinics. This study contributes to determination of treatment modality for postural problems on children with increased femoral anteversion.