Adolesan idiopatik skolyoz hastalarında anterior vertebra gerdirme yönteminin erken ve orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Early and mid-term results of anterior vertebra body tethering surgery in adolescent idiopathic scoliosis patients
  1. Tez No: 835275
  2. Yazar: TAHA FURKAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Adolesan idiopatik skolyoz (AİS) hastalarında hareketin korunması ve füzyonun olası sorunlarından kaçınmak amacı ile uygulanan AVBT tekniği omurga cerrahisinde artarak uygulanmaya devam etmektedir. İlk olarak torakal eğrilikler için tanımlanan bu cerrahi teknik torakolomber eğriliklerde de kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmanın birincil amacı torakolomber AVBT' nin erken ve orta dönem etkinliğini, radyografik ve fonksiyonel so-nuçlarını bildirmektir. İkinci amacımız AVBT'i lomber hareketi koruyan selektif torakal füzyon (STF) ve lomber hareketi azaltan non-selektif füzyon grupları (NSF) ile fonksiyonel ve radyolojik olarak karşılaştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2018 ile Haziran 2023 arasında kliniğimizde AİS tanı-sı ile opere edilen toplam 51 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi ve çalışma-ya dahil edildi. Yapılan cerrahiye göre hastalar AVBT (n=17), NSF (n=19), STF (n=15) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Fonksiyonel değerlendirme için hastaların son kontrolünde SRS-22 (Scoliosis Research Society) ve ODİ (Oswestry Disability Index) skorları kullanıldı. Radyografik olarak PACS sistemi ile majör eğrilik derecesi, eğriliğin proksimalinde kalan yapısal olmayan eğrilik derecesi, korakoid yükseklik farkı (CHD), sakral eğim (SS), pelvik tilt (PT), pelvik insidans (Pİ), lomber lordoz (LL), torakal kifoz (TK), servikal lordoz (SL), C7 tilt, proksimal bileşke açısı (PJA), sagital vertikal aks (SVA), T1 pelvik açı (TPA), T1 spino-pelvik inklinasyon (T1SPİ) ve adding-on açısı ölçüldü. Preoperatif radyografi, postoperatif ilk radyografi ve son kontrol spinal ön-arka ve lateral radyografi üzerinden ölçümler yapılarak üç grup karşılaştırıldı. AVBT tekniği sonuçları ameliyat sonrası değişimleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %19,6'sı (n=10) erkek, %80,4'ü (n=41) kadın idi. Çalışmaya katılan hastaların yaşları ortalama 15,57±2,97 olarak saptandı. Ortalama takip süresi AVBT grubunda 22,7 ay, STF grubunda 23,27 ay, NSF grubunda ise 23,33 ay idi. Çalışmada AVBT enstrüman seviyesi ortalama 5,23±1,3 olarak saptandı. Gruplar arasında pre-operatif radyografik ölçümlerinde majör eğrilik derecesi, CHD, SS, PT, PI, LL, TK, SL, C7 tilt, PJA, SVA, TPA, T1SPİ, adding-on açısı arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Son kont-rolde NSF grubu hastaların T1SPİ değeri, STF grubu hastalara göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,035; p0,05). AVBT grubunda bir hastada görülen aşırı düzeltme haricin-de komplikasyon saptanmadı. STF grubundaki bir hastada adding-on fenomeni saptandı. Sonuç: AVBT tekniğinde, selektif füzyon ve non-selektif füzyon gruplarına beNzer radyolojik ve klinik sonuçlar elde edilebilmektedir. AVBT tekniği uygulanan hastalarda eğriliğin düzelmesine bağlı olarak zaman içinde omuz asimetrisi azaldığı saptanmıştır. Sagital plan restorasyonunda endişeler olmasına rağmen radyolojik olarak gruplar arasında herhangi bir üstünlük gösterilememiştir. Bununla birlikle AVBT tekniğinde servikal bölgede daha iyi sagital plan düzelmesi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The AVBT technique, applied to preserve movement and avoid possible fusion problems in adolescent idiopathic scoliosis (AIS) patients, continues to be increasingly used in spine surgery. This surgical technique, first defined for thoracic curvatures, has also been used in thoracolumbar curvatures. The study's primary aim is to report the early and mid-term efficacy, radiographic and functional results of thoracolumbar AVBT. Our second aim is to compare AVBT functionally and radiologically with selective thoracic fusion (STF) that preserves lumbar motion and non-selective fusion groups (NSF) that reduce lumbar motion. Patients and Methods: The data of 51 patients who were operated with the diagnosis of AIS in our clinic between June 2018 and June 2023 were evaluated retrospectively and included in the study. According to the surgery performed, the patients were divided into three groups: AVBT (n=17), NSF (n=19), and STF (n=15). For functional evaluation, SRS-22 (Scoliosis Research Society) and ODI (Oswestry Disability Index) scores were used in the last control of the patients. Radiographically, major curvature degree, nonstructural curvature degree proximal to major curve, coracoid height difference (CHD), sacral slope (SS), pelvic tilt (PT), pelvic incidence (PI), lumbar lordosis (LL), thoracic kyphosis (TK), cervical lordosis (SL), C7 tilt, proximal junction angle (PJA), sagittal vertical axis (SVA), T1 pelvic angle (TPA), T1 spinopelvic inclination (T1SPİ) adding-on angle were measured. Preoperative radiographs, postoperative first radiographs, and final control spinal anteroposterior and lateral radiographs were measured, and the three groups were compared. Postoperative changes in AVBT technique results were compared. SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sci-ences) program was used for statistical analysis. Results: 19.6% (n=10) of the patients were male and 80.4% (n=41) were female. The mean age of the patients participating in the study was 15.57±2.97 years. The mean follow-up period was 22.7 months in the AVBT group, 23.27 months in the STF group, and 23.33 months in the NSF group. In the study, the mean AVBT instrument level was 5.23±1.3. There was no statistically significant difference between the groups in preoperative radiographic measu-rements between major curvature degree, CHD, SS, PT, PI, LL, TK, SL, C7 tilt, PJA, SVA, T1, TPA, T1SPİ, adding-on angle (p>0.05). In the last control, the T1SPİ value of NSF group cases was significantly higher than that of STF group cases (p=0.035; p0.05). No complications were found except overcorrection in one patient in the AVBT group. The adding-on phenomenon was noted in one patient in the STF group. Conclusion: In the AVBT technique, radiological and clinical results similar to selective fusion and non-selective fusion groups can be obtained. Shoulder asymmetry decreases in patients who underwent the AVBT technique, depending on the correction of the curvature. Although there were concerns about sagittal plane restoration, no superiority was demonstra-ted between the groups radiologically. However, better sagittal plane correction was found in the cervical region in the AVBT technique.