Yeni doğan buzağılara verilen Diakur® plus'ın ishal vakaları ve bazı kan parametrelerine etkisi
The effect of Diakur® Plus given to neonatal calves on incidence of diarrhea and some blood parameters
- Tez No: 663030
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEHU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, içeriğinde temel olarak glikoz, bikarbonat, elektrolitler ve mannanoligosakkarit içeren inaktif maya bulunduran Diakur ® Plus'ın 10 gün boyunca süt ile birlikte verilerek, buzağı ishalleri, günlük canlı ağırlık artışı, ishalli geçen gün sayısı, depresyon derecesi ve dışkı skoru üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ayrıca ishale sebep olan etkenlerin hazır test kitleri ile tespiti, tüm dışkı örneklerinden hastalık etkeni bakteri konsantrasyonunun qPCR ile incelenmesi ve kan gazı analizleri yapılmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak toplam 40 baş Holştein Fresian melezi buzağı kullanılmıştır. Buzağılar cinsiyet ve doğum ağırlıkları homojen olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Çalışma 3. günde başlayıp toplam 10 gün sürüp 13. günde sonlandırılmıştır. Kontrol grubu buzağılarına sadece süt verilirken, deney grubu buzağılarına günde bir defa süt ile birlikte 100 g Diakur ® Plus verilmiştir. Deneme sonunda kontrol grubunda 11, deney grubunda 5 buzağıda ishale rastlanırken iki grup arasında istatistik öneme yakın bir fark bulunmuştur (p=0,053). GCAA kontrol grubu buzağılarında 76,92 g, deney grubu buzağılarında 126,53 g olarak istatistik öneme yakın bulunmuştur (p=0,065). İshalli geçen gün sayısı kontrol grubunda 1,55, deney grubunda 0,70 olarak istatistik öneme yakın bir fark elde edilmiştir (p=0,059). Depresyon derecesi kontrol grubu buzağılarda 1,55, deney grubunda 1,30 olarak bulunmuş ve iki grup arasında istatistik bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Dışkı skoru kontrol grubu buzağılarda 2,0, deney grubunda ise 1,55 olarak bulunmuştur (p=0,039).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of Diakur ® Plus, which mainly contains glucose, bicarbonate, electrolytes and inactive yeast containing high levels of mannanoligosaccharides, on calf diarrhea, average daily gain, number of days with diarrhea, depression degree and faecal score when given with milk for 10 days. In the study, determination of the factors causing diarrhea with immunochromatographic test kits, examination of the concentrate of bacterial disease factor from all faecal samples with qPCR and blood gas analysis were performed. A total of 40 Holstein Fresian cross-breed calves were used as animal material in the study. Calves are divided into two groups so that their gender and birth weight are homogeneous. The study started on the third day, lasted a total of 10 days and was completed on the thirteenth day. Control group calves were given only milk, while experimental group calves were given 100 g Diakur ® Plus with milk once a day. At the end of the trial, 11 calves in the control group and 5 calves in the experimental group had diarrhea, while there was a significant difference between the two groups (p=0,053). Average daily gain was found to be 76,92 g in control group calves and 126,53 g in experimental group calves, and there was a considerable difference between the two groups (p=0,065). Days with scours were found to be 1,55 in the control group and 0,70 in the experimental group, and there was a significant statistical difference between the two groups (p=0,059). The degree of depression was found to be 1,55 in the control group calves and 1,30 in the experimental group, and there was no statistical difference between the two groups (p=0,187). The faecal score was 2,0 in the control group calves and 1,55 in the experimental group, and a statistical difference was found between the two groups (p=0,039).