Migren tanılı hastalarda problem çözme becerileri ve duyguları ifade etme biçimlerinin ilişkisi
The relationship between problem solving skills and emotion expression of patients diagnosed with migraine
  1. Tez No: 663032
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI AYŞE ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada baş ağrısı hastalarının sahip oldukları ağrı ve hastaların sosyal problem çözme ve duyguları ifade etme becerileri arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada baş ağrısı olan katılımcılar ile çalışılmıştır ancak belirli bir alt grup oluşturulmamıştır. Araştırma, baş ağrısı tanısı bulunan 269 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 15-68 yaş aralığında gönüllü kişilerdir. Çalışmaya Cerrahpaşa Hastanesinde tedavi görmekte olan hastalar ve online form dolduran hastalar katılmıştır. Araştırma baş ağrısı süresi, duyguları ifade etme becerileri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçlarından olan“Demografik Bilgi Formu”araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Sosyal problem çözme becerileri anlamak amacıyla, D'Zurilla ve arkadaşları tarafından 1995 yılında hazırlanıp, Mehmet Eskin ve Zeynep Aycan tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Problem Çözme Envanteri Kısa formu kullanılmıştır. Duyguları ifade etme biçimlerini anlamak amacıyla, King ve Emmons tarafından 1990 yılında geliştirilen, Yaşar Kuzucu tarafından 2011 yılında Türkçeye uyarlanan Duyguları İfade Etme Ölçeği kullanılmıştır. Baş ağrısı hastalarının, duyguları ifade etme ve sosyal problem çözme becerileri arasındaki, araştırmada bulunması hedeflenen ilişkinin, tedavisi gereken hastalarda nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusunda etkili çözümler sunacaktır. Yapılan analizler doğrultusunda, probleme olumsuz yönelme üzerinde cinsiyet, kaçınmacı yaklaşım üzerinde cinsiyet, eğitim durumu, ilk baş ağrısı yaşı, olumlu duygu ifadesi üzerinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş, ilk baş ağrısı yaşı, yakınlık ifadesi üzerinde ailede baş ağrısı öyküsü, DİEB toplam puanı üzerinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş ve ilk baş ağrısı yaşının etkili olduğu görülmüştür. Ölçekler arası yapılan analizler doğrultusunda ise probleme olumlu yönelme, akılcı problem çözme ve kaçınmacı yaklaşım ile yakınlık ifadesi, olumlu duygu ifadesi ve DİEB toplam puan arasında doğrusal ilişkilerin olduğu gözlenmiştir. Son olarak, araştırmanın sınırlılıklara ve gelecek araştırmalara ışık tutması için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to understand the relationship between headache patients pain and those patients social problem solving and emotion expression skills. The research have 269 participant who all diagnosed with headache Eventhough, the study conduct with headache patients, there is no constitued subgroups.. All participants are volunteers and age range is 15 to 68. Participation of the study provided from patients under treatment in Cerrahpasa Hospital and patients who filled the online form. The research is focused on the relationship between duration of headache, expression of emotions and problem solving skills. The Demographical İnformation Form used in the data collecting process prepared by the researchers. Moreover, in terms of understanding the social problem solving skills the study used the Social Problem Solving Invantory-Revised Short form which is developed by D'Zurilla and his colleguos in 1995, and the form adaptation to Turkish is held by Mehmet Eskin and Zeynep Aycan. In addition, on the purpose of understanding emotion expression styles, Emotion Expression Questionnare (EEQ) used in this research. The EEQ developed by King and Emmons in 1990 and the adaptation of Turkish implement by Yaşar Kuzucu in 2011. In this research, predicted relation between headache patient's emotion expressing and problem solving skills will be effective to determine the treatment for people with need. According to the analysis, the relationship between negative problem orientation and gender; avoidance style and gender, education, age of the first headache; positive emotion expression and gender, marital status, education, age, age of the first headache; intimacy emotion expression and existence of headache in the family; EEQ total point and gender, marital status, education, age, age of the first headache, have been proved by this research. The analysis conduct between scales indicate that positive problem orientation, rational problem solving, avoidance style and intimacy emotion expression also relationship between positive problem orientation and EEQ total score have a linear relationship. Finally, this paper refer to the limits of the research and suggestions for future studies.