Balıkesir yöresinde odun hammaddesinin kesim ve hazırlanması işlerinde çalışma veriminin belirlenmesi
Determination of working yield in cutting and preparation of wood raw materials in Balıkesir region
- Tez No: 611405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü, Kepsut yöresinde, saf Karaçam (Pinus nigra) meşceresinde 2 kişilik çalışma ekibiyle odun hammaddesisin kesimi, devrilmesi, taşımaya hazırlanması sürecinde zaman tespitlerinin yapılması ve çalışma veriminin belirlenmesi şeklinde yapılmıştır. Ölçümler kesim ve hazırlama işinde 54 adet ağaç üzerinde ( Dikili Kabuklu Gövde Hacmi toplamı 62,244 m3, Endüstriyel Hacim 55,065 m3 ), motorlu testereye takılan aparatla kabuk soyma işleminde 85 adet tomruk üzerinde ( Endüstriyel Hacim 30,531 m3) üzerinde yapılmıştır. Değişkenler arasındaki etkileşimler ve bu değişkenlerin zaman üzerindeki etkileri istatistiki olarak araştırılmıştır. Çalışma sonucunda kesme, devirme, dal alma, ölçme işaretleme ve bölümlere ayırma ve kabuk soyma işlemlerinin tamamında 1 m3 ürün elde edebilmek için gereken zaman değeri 21,46 dk'dır. Bu sonuca göre çalışma verimi saatte 2,79 m3 tür. Bir günde 6 saat çalışmayla, çalışma verimi 16,74 m3 olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, benzer çalışma koşulları için üretim planlarının hazırlanmasında, plan uygulamalarının izlenmesi ve kontrolünde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is used to assist the cutting, overturning and transportation of wood raw material in pure black pine (Pinus nigra) stands in Balıkesir Forest Management Directorate, Kepsut region. The interactions between the variables and the time of the variable variables were investigated statistically. The measurements were carried out on 54 trees (total volume 62,244 m3, Industrial Volume 55,065 m3) in cutting and preparation work and on 85 logs (Industrial Volume 30,531 m3) in the peeling process with the apparatus attached to the chainsaw. Interactions between variables and their effects on time were investigated statistically. As a result of the study, the time required to obtain 1 m3 of product in all felling, delimbing, measuring marking and allotment and peeling operations is 21,46 min. According to this result, the working efficiency is 2.79 m3 per hour. Working 6 hours a day, the working efficiency was determined to be 16.74 m3. The results obtained can be used in the preparation of production plans for similar working conditions, monitoring and control of plan applications.