Bolu Yeniçağa gölü turbalık alanlardaki karasal nematod biyoçeşitliliği üzerine araştırmalar
Research on the terrestrial nematode biodiversity in the powder areas of Bolu Yeniçağa lake
  1. Tez No: 663052
  2. Yazar: EMİNE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Bolu ili Yeniçağa Gölü Turbalık alanlardaki karasal nematod biyoçeşitliliği araştırılmıştır. Çalışma üç farklı habitatta [Tarım arazisi (1. Zon), Çayır- Mera (2. Zon) ve Torf toprağı (3. Zon)] ve iki alt bölgede (Adaköy ve Hamzabey köy) gerçekleştirilmiştir. Çalışma yapılan habitatlardan toplam 30 adet toprak ve kök örneği alınmış ve örneklerden elde edilen nematodların cins düzeyinde sayımları yapılmıştır. Çalışma sonucunda 7 takıma ait 20 familyada 36 cinse bağlı bitki paraziti, bakterivor, fungivor, predatör ve omnivor nematodlar saptanmıştır. Söz konusu 36 cinse bağlı nematodların 16'sı bitki paraziti nematod, 12'si bakterivor nematod, 4'ü fungivor nematod, 2'si predatör nematod ve 6'sının omnivor nematod olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada bakterivor nematodlar (Monhystera spp., Panagrolaimus spp., Acrobeles spp., Cervidellus spp., Acrobeloides spp., Plectus spp. ve Wilsonema spp.) en sık rastlanılan nematodlar olup, en az rastlanılanlar ise omnivor nematodlar (Mononchids spp., ve Dorylaimid spp.,) ve predatör nematodlar (Triphyla spp., Monhysterida spp., Odontopharynx spp., Diplogaster spp., Seinura spp. ve Mermithid spp.) olmuştur. Bitki paraziti nematodlardan Kök ur nematodu, Meloidogyne spp. ve Kist nematodu, Heterodera spp. Tarım arazisi (1. Zon) habitatında rastlanılmıştır. Nematod biyoçeşitliliği bakımından, bitki paraziti nematodlar Tarım arazisi (1. Zon) habitatında, Çayır- Mera (2. Zon) ve Torf toprağı (3. Zon) habitatlarında ise bakterivor, fungivor, predatör ve omnivor nematodların yoğun olarak saptanmıştır. Hamzabey köy alt bölgesindeki biyoçeşitlilik, Adaköye göre daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biodiversity of terrestrial nematodes was investigated in Yeniçağa Lake peatlands in Bolu province. The study was carried out in three different habitats [Agricultural land (1st Zone), Meadow-Pasture (2nd Zone) and peat soil (3rd Zone)] and two sub-regions (Adaköy and Hamzabey). A total of 30 soil and root samples were taken from the habitats and the nematodes obtained from the samples were counted at genus level. As a result of the study, nematodes belonging to 36 genera in 20 families and 7 orders of plant parasitic, bacterivorous, fungivorous, predators and omnivorous nematodes were detected. It was determined that 16 of the 36 species of nematodes were plant parasitic nematodes, 12 of them were bacterivorous nematodes, 4 of them were fungivorous nematodes, 2 of them were predator nematodes and 6 of them were omnivorous nematodes. Bacterivorous nematodes (Monhystera spp., Panagrolaimus spp., Acrobeles spp., Cervidellus spp., Acrobeloides spp., Plectus spp. and Wilsonema spp.) are the most common nematodes, and the least common are omnivorous nematodes (Mononchids spp. Dorylaimid spp.,) and predatory nematodes (Triphyla spp., Momysterida spp., Odontopharynx spp., Diplogaster spp., Seinura spp., and Mermithid spp.). Root knot nematodes, Meloidogyne spp. and Cyst nematode, Heterodera spp were found as plant parasitic nematodes in the agricultural land (Zone 1) habitat. In terms of nematode biodiversity, plant parasitic nematodes were found in agricultural land (1st zone) habitat, and bacterivorous, fungivorous, predator and omnivorous nematodes were found to be abundant in Meadow-Pasture (2nd Zone) and Peat soil (3rd Zone) habitats. It was determined that biodiversity in Hamzabey köy sub-region was higher than in Adaköy village.