Monitoring temporal dynamics of drought phenomenon using remote sensing satellite imagery in Erbil-Iraq-plain districts
Erbil(Irak) bölgesinde uzaktan algılama ve uydu görüntülerini kullanarak kuraklığın zamansal dimaniğinin takibi
- Tez No: 663053
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tüm çevre sorunlarının en karmaşık ve zararlısı olan kuraklık,“yağışların kaydedilen seviyelerden daha az olması veya yanlış insan müdahalesi nedeniyle ortaya çıkan ve yeryüzünün kaynaklarının üretim sistemlerini olumsuz yönde etkileyen birçok hidrolojik soruna neden olan fenomen olarak tanımlanmaktadır. ”Kuraklığın bilimsel tanımı, belirli bir alandaki kuraklığın başlangıcı, sonu, mekansal boyutu ve yoğunluğunu belirlemeye odaklanır. Son yıllarda, GIS ve RS, ister doğal olarak meydana gelen isterse insan yapımı olsun, farklı türlerdeki çevre sorunlarının incelenmesinde önemli roller oynadılar. Bu çalışma, tarımsal kuraklık risk değerlendirmesi alanında RS ve GIS kullanımına odaklanmaktadır. Mevcut çalışmada, kuraklık riskine maruz kalan alanlar, standardize edilmiş katılım endeksini (SPI) belirlemek için çalışma alanının 2009–2019 yıllarına ait yağış verileri ile Landsat TM ve OLI'den alınan uydu görüntüleri kullanılarak tespit edilmiştir. bitki örtüsü, su ve sıcaklık yüzdelerini tahmin etmek ve izlemek için NDVI, GNDVI, NDWI, DSWI ve LST dahil olmak üzere çeşitli spektral endeksleri türetmek. Ayrıca, endeksler ile YSĠ sonuçları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için doğrusal regresyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, kuraklık şiddetinin farklı alanlarda nasıl değiştiğini gösterdiğinden, sonuçlar hem LST hem de NDWI göstergeleri arasında SPI 3 arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. 2009 yılında, çalışma alanının merkezi orta dereceli bir kuraklığa maruz kalırken, 2011 ve 2017 yıllarında şiddetli ve aşırı kuraklığın etkileri çalışma alanının orta ve güney kısımlarına yansımıştır. Genel olarak, çalışma alanı şiddetli kuraklıklardan muzdarip değildir ve toplam çalışma alanının yaklaşık% 50-65'i normal kuraklık aralığına düşmektedir. Dahası, GNDVI ve NDVI doğrudan pozitif bir ilişki içindedir: Mevsimsel değişikliklere göre birinin değeri ne kadar yüksekse, diğerinin karşılık gelen değeri o kadar yüksek olur. Bu çalışmanın önemi, kuraklık olgusunu, şiddetini ve mekansal değişimlerini izlemesinde yatmaktadır. Çalışmanın sonuçları, kuraklıkların şiddetini azaltmak ve bunları d
Özet (Çeviri)
Drought, the most complex and harmful of all environmental problems, is defined as“the phenomenon that occurs when rainfall is less than the recorded levels or due to incorrect human interference, which causes several hydrological problems that negatively affect the production systems of the earth‟s resources.”The scientific definition of drought focuses on determining the onset, end, spatial extent and intensity of drought in a given area. In recent years, GIS and RS have played major roles in studying different types of environmental problems, whether these are naturally occurring or man-made. This study focuses on the use of RS and GIS in the field of agriculture drought risk assessment. In the current work, the areas exposed to drought risks were identified using the rainfall data of the study area for the years 2009–2019 to determine standardized participation index (SPI), as well as satellite images from Landsat TM and OLI, which were utilized to derive several spectral indices, including NDVI, GNDVI, NDWI, DSWI and Land Surface Temperature (LST), to estimate and monitor the percentages of vegetation, water, and temperatures. Furthermore, the linear regression method was used to reveal the relationship between the indices and SPI results. The results revealed that there is a strong correlation between both LST and NDWI indicators with SPI 3. As the study illustrated the way in which drought severity varies in different areas. In 2009, the center of the study area was exposed to a moderate drought, while in 2011 and 2017 the effects of severe and extreme drought were reflected in the central and southern parts of the study area. Generally, the study area does not suffer from severe droughts, with some 50–65% of the total study area falling within the normal drought range. Moreover, GNDVI and the NDVI are in a direct positive relationship: the higher the value of one, the higher the corresponding value of the other, according to seasonal changes. The importance of this study lies in the fact that it monitors the drought phenomenon, its severity, and its spatial variations. The results of the study can be used as a means to implement the necessary measures and plans to mitigate the severity of droughts and to manage them properly.