Kuzu karma yemlerine farklı işlem görmüş arpa ilavesinin performans, karkas özellikleri ve et yağ asitleri üzerine etkisi
The effect of differently processed barley addition to lamb mixed feeds on performance, carcass characteristics and meat fatty acids
  1. Tez No: 663116
  2. Yazar: MEHMET TAZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, merinos ırkı erkek kuzularda farklı teknolojik işlem ile elde edilmiş arpanın değişik fiziksel formlarının kullanılmasıyla yapılan besleme çalışmasının performans, karkas ağırlığı ve özellikleri ile et yağ asitlerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada, toplam 30 baş merinos ırkı kuzu kullanılmış olup herbirinde 5 baş kuzu olacak şekilde 6 gruba ayrılarak tam arpa, kırılmış arpa, ezme arpa, flake arpa, pelet arpa ve granül arpa grupları oluşturulmuştur. Altı gruba ayrılan 3-3.5 aylık yaşta, ortalama 28,75 kg canlı ağırlıkta olan toplam 30 baş kuzu, 15 gün alıştırma yemi ile beslendikten sonra 95 gün süreyle arpa, soya fasulyesi küspesi, vitamin ve mineral karışımından oluşun yem ile bireysel bölmelerde adlibitum beslenmiştir. Kesif yeme ek olarak kuzulara günlük 300 gr kuru yonca otu verilmiş olup bireysel bölmelerde sürekli temiz su bulundurulmuştur. Besiye alınan kuzular 21, 42, 63, 84 ve 95'nci günlerde aç karnına tartılmıştır. Kuzular, 95 günlük besi süresi sonunda kesilmiş olup canlı ağırlık artışları, yem değerlendirme oranları, kesim öncesi canlı ağırlık, sıcak karkas ağırlığı, soğuk karkas ağırlığı, but ağırlığı, kol ağırlığı, sırt ağırlığı, omuzbaşı ağırlığı, etek ağırlığı, boyun ağırlığı, deri ağırlığı, kelle ağırlığı, sakatat takımı ağırlığı, musculus longissimus dorsi (göz kası) kesit alanı ve et yağ asitleri kompozisyonları incelenmiştir. Gruplar arasında, et yağı asitleri çok yüksek düzeyde önemli bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of the performance, carcass weight and properties of the feeding study performed by using different physical forms of barley obtained by different technological processes on merino male lambs and meat fatty acids. In the study, a total of 30 merino lambs were used, and they were divided into 6 groups with 5 lambs each, and groups of whole barley, broken barley, crushed barley, flake barley, pelleted barley and granulated barley were formed. A total of 30 lambs with an average live weight of 28.75 kg, divided into six groups, were fed with exercise feed for 15 days, followed by a feed consisting of barley, soybean meal, vitamin and mineral mixture for 95 days, and forensic bits in individual sections. In addition to the concentrated meal, the lambs were given 300 grams of dried alfalfa per day, and clean water was kept in the individual sections. The lambs that were fattened were weighed on the 21st, 42nd, 63rd, 84th and 95th days on an empty stomach. Lambs were slaughtered at the end of the 95-day fattening period, and their live weight gains, feed utilization rates, live weight before slaughter, hot carcass weight, cold carcass weight, thigh weight, arm weight, back weight, shoulder weight, skirt weight, neck weight, skin weight , head weight, giblet weight, musculus longissimus dorsi (eye muscle) cross-sectional area and meat fatty acid compositions were examined. Among the groups, meat fatty acids were found to be highly significant (p 0.05).