Türkiye'de islami siyasal hareket
  1. Tez No: 663117
  2. Yazar: NUREDDİN NEBATİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, XVIII. yüzyıldan itibaren modernleşme sürecine giren, ama zamanla bu değişmelerin kapsamını giderek genişleten, sonunda laik bir düzene geçerek batılı yaşam tarzını benimseyen Türkiye'de İslami Siyasal Hareketi oluşumu, gelişimi ve Türkiye'de oluşturduğu etkileri göz önüne alarak inceleyeceğim. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş zeminini oluşturan Osmanlı dönemi olayları ve fikir akımları ele alındıktan sonra, T.C dönemini de tek parti dönemi ve çok partili dönem diye ikiye ayırdım. Siyasetteki gelişmelerle İslami hareketlerdeki gelişmenin paralellik arz etmesinden dolayı yaptığım çalışmada kronolojik araştırma yöntemini kullandım. Bu çalışmanın sonunda tek parti döneminin sonuna kadar hep devlet eliyle yönlendirilen, denetlenen, dinin ve İslami siyasal hareketin, özellikle çok partili hayata geçtikten sonra Türkiye'de bir şekilde devletten destek alarak yada en azından yol verilerek gelişip büyüdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey started to undertake westemization reforms in 18th century which brought it to become a sccular state in 20th century. in this thesis, 1 will analyze the political lslamic movement in Turkey, especially, its birth, its development and its effects on the country as a whole. After looking at the latest political movements of Ottoman Empire period on which the modem Turkish Republic had been founded, 1 analyzed the republican period in two sections which are one-party period and multi-party period. Since political developments went hand in hand with developments in islamic movement, 1 preferred a chronological research method to structure my thesis. As a result of this research, I can conclude that religion and political islamic movement had been controlled by the state beginning from the foundation of the Turkish Republic until the end of one-party rule era, but under multi-party regime political islamic movemcnt is well-developed and grown either by direct support or indircct permission given by govemments.