Diyabetik ayak hastalarında gremlin-1 düzeylerinin wagner sınıflaması ile ilişkisinin incelenmesi ve amputasyona gidişte bir biyobelirteç olarak kullanabilirliğinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between gremlin-1 levels and wagner classification in diabetic foot patients and evaluation of its usability as a biomarker in the progress to amputation
  1. Tez No: 663118
  2. Yazar: ŞEYMA AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEVKİ ÇETİNKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarından diyabetik ayak (DA) genellikle nöropati ve iskemi sonucunda oluşur. DA doku ve organ kaybına, hastanede kalış süresinin uzamasına, psikososyal travmaya yol açan morbidite ve mortalitenin yüksek olduğu önemli bir komplikasyondur. Travmatik olmayan ayak amputasyonlarının %60'ı diyabetik ayak nedeni ile yapılmaktadır. DA hastalarını doğru değerlendirmek, prognozu bilmek ve önlem almak tedavinin ana unsurlarıdır. Gremlin-1, BMP antagonisti olarak hareket edebilen TGF-β süper ailesinin bir üyesidir ve ayrıca VEGFR2'nin bir ligandı olarak tanımlanmıştır. Embriyogenezde kas, iskelet ve organ gelişiminde, erişkin yaşamda birçok organın fibrozisi ile seyreden hastalıklarda, osteogenez, anjiyogenez, hematopoez gibi bir takım mekanizmalarda kilit rol oynamaktadır. Çalışmamızda diyabetik ayak hastalarında serum Gremlin-1 düzeylerinin Wagner sınıflaması üzerinden hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi ve amputasyona gidişi öngörmede prognostik değerini ortaya koymayı amaçladık. Metot: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji bölümüne başvuran diyabete bağlı ayak yarası olan veya DA açısından yüksek riskli sayılan 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, diyabet tipi, diyabet süresi, diyabet komplikasyonlarının varlığı ve sigara kullanımı bilgileri alındı, poliklinik dosyalarından laboratuvar test sonuçları elde edildi. Hastaların Wagner sınıflaması yapıldı ve ABI'leri ölçüldü. Hastalardan kan alınarak Gremlin-1 düzeyi ELİSA yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: Diyabetik ayağın Wagner evresi arttıkça Gremlin-1 düzeylerinin istatistiksel sınırda anlamlı azaldığı saptandı (p=0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic foot (DF), one of the microvascular complications of diabetes, usually occurs as a result of neuropathy and ischemia. DF causes severe complications including tissue and organ loss, prolonged hospital stay, and psychosocial trauma with high morbidity and mortality. 60% of non-traumatic foot amputations are performed due to diabetic foot. The main elements of the DFS therapy are to accurate evaluation of DF, knowing the prognosis of the diasease and taking precautions. Gremlin-1 is a member of the TGF-β superfamily that can act as a BMP antagonist and also it has been identified as a ligand of VEGFR2. It plays a key role in the development of muscles, skeletons and organs in embryogenesis, diseases which are accompaniying with fibrosis of various organs in adult life, and a number of mechanisms such as osteogenesis, angiogenesis, and hematopoiesis. In our study, we aimed to evaluate the relationship between serum Gremlin-1 levels and severity of the disease through Wagner staging in diabetic foot patients and to assess the prognostic value of Gremlin-1 levels for predicting amputation. Method: Eighty-five patients who applied to Ege University Faculty of Medicine Endocrinology Department either with foot wounds due to diabetes or high risk to develop DF were included in the study. The patients' age, gender, height, weight, diabetes type, diabetes duration, presence of diabetes complications and smoking habits were received, laboratory test results were obtained from the outpatient clinic files. Wagner classification of the patients was made and their ABIs were measured. Blood was drawn from the patients and the Gremlin-1 level was analyzed by ELISA method. Results: It was found that while the Wagner level of the DF increased, Gremlin-1 values liminally decreased statistically significant (p=0.05).