Felsefede zamanın araçsal anlamının irdelenmesi
An investigation of instrumental meaning of time in philosophy
  1. Tez No: 663122
  2. Yazar: ECE SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KUTLUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Zamanın varlığı ve neliği sorunu, Antikçağdan günümüze farklı düşünürler tarafından tartışılmış temel meselelerden biridir. Bu sorunu doğuran en önemli neden, kuşkusuz ki devinim ve değişimin var olmasıdır. Bu çalışmaya kadar olan zaman soruşturmaları, özellikle öznel ve nesnel zaman ayrımı temel alınarak yapılmıştır. Zamanı konu edinen bu çalışmanın öncekilerden farklı olarak iki önemli amacı vardır. İlki, zamanın varlığı ve neliği sorununu aydınlatabilme uğraşısında, bu ayrımın meseleyi nasıl daha da karmaşıklaştırdığını gösterebilmektir. Bu düşünceden hareketle zamanı ayıran değil, zamanı bütünleştiren bir bakış açısı önerilmektedir. İkinci ve en önemli amaç ise, tür olarak insandan hareketle tüm evren üzerinde zamanın hem ontolojik hem de epistemolojik yönden nasıl araçsal bir anlama sahip olduğunu göstermektir. Çalışmada aktarıldığı üzere zaman bu özelliğini,“araç”sözcüğünün anlamlarından biri olan“yapıcı ve kurucu”olma ifadesinden alır. Bu anlam, özellikle zamanın neliği sorununu açıklayabilmede yol gösterici olmaktadır. Buna paralel olarak evrende zamanın“yapıcı ve kurucu”araçsal anlamını bulabilen yalnızca tür olarak insandır. İnsan, bu araçla kendine bir yaşama dünyası kurar. Dolayısıyla zamanın araçsallığı insanı doğadan ayırmaz, aksine doğayla ve beraberinde evrenle bütünleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of existence and essence of time is one of the main matters has been discussed by different thinkers since Ancient ages. The most important reason that exposed this problem is existing of movement and change undoubtedly. Time reviews that before this study have been done especially based on subjective and objective time difference. This study has got two important purpose distinctly from others. The first one is that can be demonstrate to this difference how to be complicate to the problem of existence and essence of time. From this point of view we suggest a holistic view about time issue instead of dualist comments. The second and the most important purpose is demonstrate how to be instrumental meaning of time in terms of both ontological and epistemological with reference to the human race. This characteristic comes from“constitutive and constructive”statement that one of the meanings of“instrument”word. This meaning is a guide in order to be explain particularly the problem of essence of time. Correspondingly, only people can be find“constitutive and constructive”instrumental meaning of time in universe. The people establish a lifeworld themselves with this instrument. Accordingly, an instrumental meaning of time does not separate the human from nature; on the contrary, this meaning integrate with nature and universe.