Nif Köyü (Fethiye-Muğla) civarındaki mafik-ultramafik kayaçların ve kromitlerin kökeninin incelenmesi
Investigation of origin of the mafic-ultramafic rocks and chromite around Nif Village (Fethiye-Muğla)
- Tez No: 136693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Batı Toroslar'da Kırkptnar-Nif Köyü (Fethiye - Muğla) civarında yer alan çalışma alanında Paleozoyik'ten Senozoyik'e kadar dokuz birim yüzeylenmektedir. Bu birimler; Sedimanter kayaçlar, Ofiyolitik Seri, Ofîyolitik Melanj, Kampaniyen Kumtaşı- Çamurtaşı-Kireçtaşı, Pliyosen Çakıltaşı-Kumtaşı-Çamurtaşı ve Kuvatemer yaşlı Alüvyon'dur. Çalışma alamnda yer alan peridotit birimi, batıda Mesozoyik Kireçtaşlan üzerine taşınmıştır. Doğudaki Üst Kretase kireçtaşlan ise bir taban konglomerasıyla peridotitler üzerine oturur. Sahanın güneyinde Pleistosen yaşlı alüvyonlar yer alır. Peridotit birimi dünit ve harzburj itten oluşmuştur. Yaygın olmamakla birlikte piroksenit damarları görülmektedir. Serpantinleşme oldukça fazladır. Çalışma sahasında magmatik bantlanma belirgin olarak görülememiştir. Cevher bantlarında ilksel sınırlar genellikle N - S doğrultulu ve E eğimlidir. Bölgede tektonik çok etkili olmuştur. Çalışma sahasında genellikle düşük tenörlü, seçildiği taktirde refrakter karakterinde cevher bulunmaktadır. Kromit yatakları; masif, dissemine (saçınımlı), nodüler ve bantlı dokular ile mercek, kafa ve düzensiz yapılarda bulunmaktadır. Kromit yataklarının içsel yapısı ile peridotitlerin içsel yapısı uyum içerisindedir. Çalışma alanında bulunan kromit yatakları Alpin Tipi Kromitler bölgesine düşmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There are nine units aged from Paleozoic to Senozoic in the study area which is situated around Kirkpmar-Nif Köyü (Fethiye- Muğla) in the West Taurus. This units are sedimantary rocks, ophiolitic series, ophiolitic melange, Kampaniyen sandstone- mudstone-limestone, Pliosene sandstone-mudstone and Quaterner alluvion. In the studt area there are Peridotite Unit had moved above Mesozoic Limestones in the west. In the east, Upper Cretase Limestones had sat above peridotite rocks with a konglomeras. There are Pleistocene old alluvions in the South area. Peridotite Rocks had taken form dunites and harzburgites. Piroksenite veins have been rarely seen. There are a lot of serpantini te decomposed. In the study area, magmatic ribbon hadn't been seen clearly. In the ore ribbons firstly limits are N-S directioning and E slopping generally. In the region tektonic had very effected. In the study area there are generally low amount ore and if it selected refracter quality ore. Chorimite deposits are in the pure, dissemine, nodular and ribbon tissues, lens, head and untidy buildings. Internal buildings between chromite deposits peridotites. The type of the ore deposits is situated in the study area is Alpine type chromite deposits.