The Berlin West Arican conference 1884-1885 and the Ottoman Empire
1884-1885 Berlin Batı Afrika Konferansı ve Osmanlı Devleti
- Tez No: 663175
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Afrika'nın sömürgecilik tarihi için önemi yadsınamaz bir gerçektir. Avrupalı güçler Afrika'ya uzun süre ilgi duydular. 19. yüzyıl dünya tarihini Ģekillendiren birçok önemli olaya tanıklık etmiĢtir. Bu yüzyıl Afrika tarihi için de önemlidir. Bu yüzyıldaki önemli olaylar arasında Berlin Batı Afrika Konferansı, ya da Kongo Konferansı, Afrika için hayati öneme sahiptir. Bu konferans literatürde Afrika'nın paylaĢımına yol açan geliĢme olarak kabul edilmektedir. Kasım 1884 ve ġubat 1885 arasında düzenlenen konferansa 14 ülke katılmıĢtır. Osmanlı Devleti bu katılımcılardan biridir. Osmanlı Devleti ile Afrika arasındaki iliĢki yüzyıllar boyunca devam etmiĢtir. Bu sebeple Osmanlı Devleti'nin konferansa katılımı önem arz etmektedir. Bu kapsamda bu tez Berlin Batı Afrika Konferansını ve Osmanlı Devleti'nin bu konferanstaki katılımını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the Africa continent is an important place for the history of imperialism. European Powers had interested in Africa for a long time in history. The 19th century witnessed many important developments which shape the history of the world. It is also important for the history of Africa. Among many important developments in this century, Berlin West African Conference, or Congo Conference is very crucial for Africa. In literature, this conference is considered as the key development which gives a path to the partition of Africa. 14 participants attended this conference which was established between November 1884 and February 1885. The Ottoman Empire was one of the participants. Africa continent and the Empire had been in relations for centuries. That's why the participation of the Empire in the conference is important. In this context, this thesis aims to examine the Berlin West African Conference and the Ottoman participation in this conference.