The effect of scratch on children's English language and cognitive development
Scratch'in çocukların İngilizce ve bilişsel becerileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 663180
  2. Yazar: NİLAY BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZGE, DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, çocukların dil öğretiminde Scratch kullanmanın dil ve bilişsel beceriler üzerindeki etkilerini ve öğrenciler ile öğretmenler açısından yararları ve zorluklarını incelemiştir. Araştırma nitel ve nicel olmak üzere iki çalışmadan oluşmuştur. Nicel çalışma (A Çalışması) deneysel araştırma olarak tasarlanmış ve bu çalışmaya on öğrenci ve bir öğretmen katılmıştır. Ön ve son test tasarımı uygulanan bu çalışmada ders kitabının bitirme sınavı, Oxford Yerleştirme Testi, Çokdilli Anlatı için Değerlendirme Aracı, Wisconsin Kart Sıralama Testi, ve Scratch Dizayn Senaryoları aracılığıyla nicel veri toplanmıştır. Bulgular, Scratch aktivitelerinin çocukların dinleme ve bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, akademik başarı, dil kullanımı, anlatı becerileri üzerinde bir etki bulamamıştır. Ancak, deney grubu öğrencileri 13 test ögesinin dokuzunda daha iyi performans göstererek bu becerilerin son testlerinde yükselme eğilimi göstermiştir. Sonuçlar yürütücü işlev becerileri için hiçbir önemli etkiye işaret etmemiştir. Nitel çalışmada (B Çalışması) ise beş öğretmen ve 61 öğrenciden günlükler ve değerlendirme formları kullanılarak nitel veri toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları öğrencilerin Scratch'e karşı olumlu bir tutum sergilediklerini, Scratch ile derslerin eğlenceli olduğuna inandıklarını, Scratch ile proje oluşturmayı ve ikili çalışmayı sevdiklerini göstermiştir. Bu deneyimin zorlayıcı kısımlarının çoğunlukla öğrenciler arasında zaman zaman gerçekleşen anlaşmazlıklar ve ikili çalışmadaki rollerinden zevk almamalarıyla ilgili olduğu görülmüştür. Bir diğer yandan, öğretmenlerin Scratch'i öğrencilerin yabancı dil, motivasyon ve işbirliği becerilerini geliştirmek için yararlı buldukları açığa çıkmıştır. Öğretmenlerin paylaştığı zorlukların çoğunlukla öğrencilerle ilgili ve onların cevaplarıyla tutarlı olduğu görülmüştür. Genel olarak, Scratch'i dil öğretimine entegre etmenin faydalarının zorluklardan üstün geldiği gözlemlenmiştir. Son olarak, bu çalışma öğretmenler için bazı önerilere işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study integrated Scratch into language teaching for children, investigated the effects on language and cognitive skills, and explored the benefits and challenges from the students' and teachers' viewpoints. The study consisted of two sub-studies. Study A was designed as an intervention study in which ten students and one teacher participated. We collected quantitative data through the exit test of the course book, OYLPT, MAIN, Wisconsin CST, and Design Scenarios. Based on the results, Scratch had a significant effect on children's listening and computational thinking skills, yet not on academic achievement, language use, narrative skills. However, the experimental group showed a clear trend by outperforming the control group in nine out of 13 components. We believe that this finding might be significant with more participants. For the executive function skill, no trend or a significant result was found. In Study B, we collected qualitative data via journals and evaluation forms from 56 students and five teachers. We found that the students had a positive attitude towards Scratch. They believed the lessons with Scratch were fun, they enjoyed creating projects and pair-work. The challenges were mostly about the disagreements between the pairs and not enjoying the roles in the pair work. On the other hand, the teachers found Scratch beneficial for improving language skills, motivation, and collaboration. Regarding the challenges, their opinions were mostly related to the students and consistent with the students' answers. Overall, the benefits of Scratch outnumbered the challenges. Finally, the findings indicated some suggestions for the teachers.