Okulöncesi dönemdeki çocukların algoritmik düşünme becerisinin geliştirilmesinde kodlama eğitiminin etkisi
Preschool the impact of coding education in the development of algorithmic thinking skills of children in the period
  1. Tez No: 875568
  2. Yazar: ASLIHAN ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, okulöncesi dönemindeki çocuklara verilen kodlama eğitiminin algoritmik düşünme becerilerinin geliştirilmesine ilişkin etkisini incelemektir. 21. yüzyılda teknoloji, insan hayatının vazgeçilmezlerinden biri haline gelmektedir. Çağın çocuklarının teknoloji içerisinde doğmaları ve bu teknolojilere kolay adapte olabilmeleri onların erken yaşta yetiştirmelerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir (Kalelioğlu, 2015). Papert (1980) gerçekleştirdiği çalışmasında, çocukların programlama öğrenirken algoritmik düşünme becerilerini geliştirdiklerini ve bu becerilerin genel problem çözme yeteneklerine pozitif bir etkisi olduğunu belirtmektedir. Topalli ve Çağıltay (2018) araştırmalarında, mühendislik öğrencilerinin Scratch programlama diliyle oyun projeleri yaparak algoritmik düşünme becerilerini geliştirdiklerini ve bu becerilerin problem çözme kapasitelerini artırdığı sonuca ulaşmışlardır. Literatür incelendiğinde algoritmik düşünme becerisinin problem çözme becerilerine etkisi üzerine araştırmaların gerçekleştirildiği görülmüştür. Algoritmalar, problemleri çözmek için kullanılan adım adım talimatlardır ve verimli ve doğru bir şekilde çalışmaları önemlidir. Algoritma tasarımı doğru şekilde yapılırsa yaratıcı düşünmeyi ve probleme alternatif çözüm yolları geliştirme becerilerini kazandıracağı görülmektedir (Kleinberg ve Tardos, 2006). Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okulöncesi eğitim kurumlarından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Emine Nabi Menemencioğlu Anaokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Uygun örnekleme yöntemi, zaman, para ve işgücü bakımından ekonomik çalışmaların yapılabilmesi için örneklemin en kolay şekilde ulaşılabilir ve uygulama yapılabilir olan gruplardan seçilmesidir (Büyüköztürk, vd., 2020). Çalışma uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 5-6 yaş grubunda bulunan 18 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Kodlama eğitimi, 5 hafta süresince haftada 2 ders saati olmak üzere toplam 10 ders saati devam etmiştir. Veri toplama aracı olan (PÇBÖ), Oğuz ve Akyol (2015) tarafından geliştirilmiştir. Problem Çözme Becerisi Ölçeği araştırma çalışmasından önce ve 5 haftalık araştırma sürecinin sonunda uygulanmıştır. Bu desenden deneysel işlemin tek bir grup üzerinde yapılan çalışmaya test edilir. Ön test ve son test ortalamaları arasındaki fark bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini göstermektedir. Deneklerin bağımlı değişkene ilişkin öncesinde ön test, sonrasında son test olarak aynı denekler ve aynı ölçme araçları kullanılarak elde edilir (Büyüköztürk vd.,2020). PÇBÖ ile elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak; parametrik testler, frekans ve yüzde ile betimsel analizden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of coding education given to preschoolers on the development of algorithmic thinking skills. In the 21st century, technology has become one of the essentials of human life. It shows that children of the age need to be born in technology and to adapt to these technologies easily and to raise them at an early age (Kalelioglu, 2015). In his (1980) study, Papert notes that children develop algorithmic thinking skills while learning programming, and these skills have a positive impact on their overall problem-solving abilities. In the Topalli and Cagiltay (2018) researches, engineering students developed algorithmic thinking skills by making game projects with Scratch programming language and these skills increased their problem-solving capacities. When the literature was examined, it was seen that research was carried out on the effect of algorithmic thinking skills on problem-solving skills. Algorithms are step-by-step instructions used to solve problems, and it is important that they work efficiently and accurately. If the algorithm design is done correctly, it will give creative thinking and the ability to develop alternative solutions to the problem (Kleinberg and Tardos, 2006). The study group of the research consists of Emine Nabi Menremencioglu Kindergarten students selected by appropriate sampling method from the pre-school education institutions affiliated to Adana Provincial Directorate of National Education in 2023-2024 academic year. The appropriate sampling method is to select the sample from the most easily accessible and practicable groups in order to make economic studies in terms of time, money and labor force (Bukozturk, et al., 2020). The study was conducted with 18 students in the 5-6 age group determined by the appropriate sampling method. In the research, a one group of pre-test-last test experimental patterns were used from quantitative research methods. Coding training continued for 5 weeks for a total of 2 lesson hours per week for 10 hours. The data collection tool (PÇBÖ) was developed by Oğuz and Akyol (2015). Problem Solving Skill Scale was applied before the research study and at the end of the 5-week research process. From this pattern, the experimental process is tested to the study done on a single group. The difference between the pre-test and final test averages shows the effect of the independent variable on the dependent variable. Pre-testing of the subjects related to the dependent variable is obtained by using the same subjects and the same measuring tools as the final test (Buyukozturk et al.,2020). Using SPSS program in the analysis of data obtained by PSSS; parametric tests, frequency and percentage and descriptive analysis were used.