Psychological aggression among dating university students: The prediction of attachment styles, rejection sensitivity, and self-compassion
Flört ilişkisi olan üniversite öğrencileri arasında psikolojik saldırganlık: Bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve öz-şefkatin yordayıcı rolü
- Tez No: 663205
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, cinsiyet, yaş ve ilişki süresi kontrol edildikten sonra, reddedilme duyarlılığı, bağlanma stilleri ve öz şefkatin, psikolojik saldırganlığı ne ölçüde yordadığını incelemektir. 554 üniversite öğrencisi (395 kadın, 159 erkek) Demografik Bilgi Formunu, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeğini, Öz-Şefkat Ölçeğini, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeğini ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanterini doldurarak araştırmaya katılmıştır. Veriler, ilgili çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla toplanmıştır. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi bulgularına göre ilişki süresi, cinsiyet, kaygılı ve kaçınmalı bağlanma stilleri ve reddedilme duyarlılığı psikolojik flört saldırganlığına maruz kalmanın anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur ve bu değişkenler toplam varyansın %19'unu açıklamaktadır. Maruz kalmadan farklı olarak yaş ve öz-şefkat, ilişkinin süresi, kaygılı ve kaçınmalı bağlanma stilleri ve reddedilme duyarlılığı gibi diğer yordayıcı değişkenlerle birlikte psikolojik saldırganlığa başvurmanın anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuş ve toplam varyansın %18,9'unu açıklamıştır. Erkek olma maruz kalma için önemli bir yordayıcı iken, yaş ve öz-şefkat saldırganlığa başvurmanın önemli yordayıcılarıdır. Yaş ve öz-şefkat düzeyi arttıkça psikolojik saldırganlığa başvurmanın azaldığı görülmüştür. Sonuçlar, ilgili alanyazın dikkate alınarak tartışılmış, kuram, araştırma ve uygulama için çıkarımlar yapılmış, gelecekteki araştırmalar için önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine to what extent rejection sensitivity, attachment styles, and self-compassion predicted perpetration and victimization of psychological dating aggression after controlling for gender, age, and duration of the relationship in university students. A convenient sample of 554 dating university students (395 women, 159 men) completed the demographic information form, Rejection Sensitivity Scale, Self-Compassion Scale, Multidimensional Measure of Emotional Abuse, and Inventory of Experiences in Close Relationships-II. Data were collected via relevant online sources. The results of the hierarchical multiple regression analyses revealed that duration of the relationship, gender, anxiety and avoidance attachment styles, and rejection sensitivity were the significant predictors of psychological dating aggression victimization, and these variables explained the19% of the total variance in victimization. Contrary to the victimization, age and self-compassion were found to be significant predictors of psychological dating perpetration along with the other predictor variables as the duration of the relationship, age, anxiety and avoidance attachment, and rejection sensitivity. The joint contribution of these predictors explained the total variance of 18.9% in perpetration. While being male was a significant predictor for victimization, age and self- compassion were found to be significant predictors for the only perpetration. It was found that resort to psychological aggression perpetration decreased as the age and self-compassion level increased. Results were discussed considering the relevant literature, implications were drawn for theory, research, and practice, recommendations for future research were mentioned.