Yerel ve geniş ağ teknolojileri ve uygulamaları
  1. Tez No: 66324
  2. Yazar: U.SERTAÇ BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV oz YEREL ve GENİŞ AĞ TEKNOLOJİLERİ ve UYGULAMALARI Bu çalışmada veri iletişim ağlarının gelişimi araştırılmış ve OSI (Open Systems Interconnection) referans modeli incelenmiş. Yerel ve geniş ağ teknolojileri ve uygulamaları OSI referans modeli esas alınarak incelenmiştir. Yerel ağ teknolojilerinden Ethernet/IEEE 802.3, Token Ring/IEEE 802.5, FDDI, Fast Ethernet, 1 0OVG-AnyLAN ve Gigabit Ethernet standartları ve geniş ağ teknolojilerinden X.25, Frame Relay, PPP ve ISDN teknolojilerin standartları incelenmiştir. Yerel ağların başarımını etkileyecek olan yerel ağ anahtarlaması ile yerel ve geniş ağlarda küçük çerçeve boyutu nedeni ile ses ve görüntü iletimini veri iletişim ağlarında destekleyecek olan ATM teknolojileri incelenmiştir. ABSTRACT LAN (LOCAL AREA NETWORK) and WAN (WIDE AREA NETWORK) TECHNOLOGIES and APPLICATIONS In this work development of data communication networks and OSI (Open Systems Interconnection) reference model were investigated. LAN and WAN technologies were studied based on OSI reference model. Ethernet/IEEE 802.3, Token Ring/IEEE 802.5, FDDI, Fast Ethernet, 100VG- AnyLAN and Gigabit Ethernet standards for LANs and X.25, Frame Relay, PPP and ISDN standards for WANs were studied. LAN switching technology that improves the overall performance of LANs, and ATM technology that is used for voice and video communication over data networks due to small size of its frame, were also investigated.
Özet (Çeviri)
IV oz YEREL ve GENİŞ A? TEKNOLOJİLERİ ve UYGULAMALARI Bu çalışmada veri iletişim ağlarının gelişimi araştırılmış ve OSI (Open Systems Interconnection) referans modeli incelenmiş. Yerel ve geniş ağ teknolojileri ve uygulamaları OSI referans modeli esas alınarak incelenmiştir. Yerel ağ teknolojilerinden Ethernet/IEEE 802.3, Token Ring/IEEE 802.5, FDDI, Fast Ethernet, 1 0OVG-AnyLAN ve Gigabit Ethernet standartları ve geniş ağ teknolojilerinden X.25, Frame Relay, PPP ve ISDN teknolojilerin standartları incelenmiştir. Yerel ağların başarımını etkileyecek olan yerel ağ anahtarlaması ile yerel ve geniş ağlarda küçük çerçeve boyutu nedeni ile ses ve görüntü iletimini veri iletişim ağlarında destekleyecek olan ATM teknolojileri incelenmiştir. ABSTRACT LAN (LOCAL AREA NETWORK) and WAN (WIDE AREA NETWORK) TECHNOLOGIES and APPLICATIONS In this work development of data communication networks and OSI (Open Systems Interconnection) reference model were investigated. LAN and WAN technologies were studied based on OSI reference model. Ethernet/IEEE 802.3, Token Ring/IEEE 802.5, FDDI, Fast Ethernet, 100VG- AnyLAN and Gigabit Ethernet standards for LANs and X.25, Frame Relay, PPP and ISDN standards for WANs were studied. LAN switching technology that improves the overall performance of LANs, and ATM technology that is used for voice and video communication over data networks due to small size of its frame, were also investigated.