Bir Termik santralı besleyecek kömür sahasının açık işletme dizaynı ve planlaması
  1. Tez No: 66322
  2. Yazar: TAHİR PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
vm OZ BİR TERMİKSANTRALI BESLEYECEK KÖMÜR SAHASININ AÇIK İŞLETME DİZAYNI VE PLANLAMASI Ülkemizin artan sanayileşme hızına bağlı olarak, enerji talebinde önemli artışlar sözkonusu olmak zorundadır. Yedinci beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde, enerji talebindeki artış hızının yıllık %7-8 düzeyinde olması gerektiği ortaya konulmuştur. Hidrolik enerji kapasitemizin sanırlılığı, petrol ve doğalgaz rezervlerinin santral kurmaya yeterli olmayışı, dış ülkelerden karşılanacak doğal gaz projelerinin istikrarlı bir bağlantı ile sonuçlandırılmasının güçlüğü nedeniyle linyit kömürüne dayalı termik santralların kurulması, ister istemez gündeme gelmektedir. Öte yandan ülkemizin linyit potansiyeli irdelendiğinde rezervlerimizin çok önemli kısmının teshin ve sanayide kullanma olanaklarının kısıtlı olduğu görülmektedir. Linyit varlığımızın çok büyük bölümünün termik santrallarla değerlendirilebilmesi sonucu ancak bir katma değer yaratabileceği anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın özünü,“Bir termik santralı besleyecek kömür sahasının açık işletme dizaynı ve planlaması”isimli tez konusuna uygun olarak; Çan Linyit Havzası'nda kurulacak 2x150 MW'lik termik santralı besleyecek TKİ Kömür Sahası'nın açık işletme projesi oluşturmaktadır. Çalışmam üç ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, enerji potansiyelimiz ve kullanımı, açık işletme yöntem ve makmelerinin tanımı ile Çan Linyit Havzası hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, TKİ Çan Linyit Sahası'nda önce yapılan etüt ve araştırmalar açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, tarafımdan yapılan deney, etüt ve araştırmalar neticesi elde edilen bulgular kullanılarak, kömür rezervinin miktar ve kalitesi, termik santrala ve piyasaya verilecek kömürlerin özellikleri belirlenmiş, dekapaj ve üretim projesi ile yatırım ve maliyet hesaplan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT PLANNING AND DESIGN OF AN OPEN PIT MINE FOR COAL FIELD TO SUPPLY THE FUEL FOR A THERMAL POWER PLANT Significant amounts of increases must be expected in energy demand which will be proportional to the rate of increase of industrialization at our country. This annual increase rate in energy demand is stated within the frame of our seventh 5 year development plan, must be in the order of 7 to 8%. Since the capacity of our hydraulic energy is limited, are not adequate for the construction of power plants operating on these fuels, and the difficulty of finalizing the imported natural gas projects with a consistent and stable contract it is inevitable to put the installation of the lignite fired power plants into the agenda whether they are preferred or not. On the other hand the quality of our lignite potentials reveal that most of our lignite reserves have only a limited possibility in domestic and industrial use. These lignite reserves can only be significant and have an add-on value in country economy when most of them can be evaluated at thermal power plants. The essence of this thesis is about the preparation of the open pit project of the TKI coal field which will feed the 2x150 MW capacity thermal power plant to be installed at Çan lignite basin as would be appropriate to the name of this thesis called 'Tlanning and Design of an Open Pit Mine for Coal Field to Supply the Fuel for a Thermal Power Plant". The study is made of 3 basic sections. At the first section our energy potential and its utilization; definition of the open pit mining methods and equipments as well as general information about the Çan lignite basin. At the second section, previous studies and researches made on the TKİ Çan lignite field was explained and evaluated. At tiie third section, the quantity and quality of the coal reserve had been calculated using the data established through the experiments, studies and researches made by the author. The quality and quantity of the coals annually to be supplied for the power plant and the market was also found. Additionally tiie amount of investment and the unit operation costs were found for overburden and coal production projects.